Yeni başlayan girişimciler için 5 ‘parlak’ fikir

Girişim kurmak teoride kolay, ancak ‘yaşamadan görmek isteyenler için’ sayısız sürprizle dolu olduğu da bir gerçek. İşte bu aşamadaki girişimci adayları için parlak fikirlerin önemli olduğuna şüphe yok. İşte birkaç fikir…

1- Tasarımcıları ‘kurucu takıma’ dahil edin

Startup etkinliklerinde sıkça gündeme gelen ‘o’ konulardan biri de tasarımcılarla ilgili. Girişimci takımlarında klasik iş ve mühendislik alanında uzman iki kişiyle başlamak yerine takımı bir tasarımcı ekleyerek 3’e çıkarmanın daha iyi bir fikir olduğu savı gittikçe daha sık duyuluyor.

Kullanılabilirlik, deneyim gibi argümanların arkasındaki ‘tasarımcıların’, girişimin baş aktörleri arasında yer alması fikri hiç de kötü değil.

2- Growth Hacker desteği alın

Derin analitik beceriler, ürünü ‘etiketleme’ kabiliyeti, bolca teknik bilgi, paylaşıma yatkınlık, biraz fazla rasyonel (kişisel mali tabloları her zaman çok önemlidir) ama yine de olumlu, bir tür mentor-vari zihinleriyle growth hacker’lar son dönemin popüler kişileri.

Dijital girişiminiz için genelde pazarı bilirler ve ürün bazlı düşünmeleriyle tanınırlar. Elbette iyi-daha az iyi-kötü Growth Hacker tercihi size kalmış.

Growth hacker’la serbest ya da kendi bünyenizde ama bir şekilde çalışmanız iyi bir fikir olabilir.

3- Otomasyonu es geçmeyin

Letgo’ya göz attınız mı? Binlerce ürün ve birini ‘favorilere’ almak istediğinizde bunun bir de sonucu var; favorilere alınan ürünün sahibine ‘hala satılık mı’, ‘İlgileniyorum!’ gibi otomatik mesajlar gönderiliyor. Bu mesajları gören satışçı da ‘evet satılık’ diyerek muhabbete giriveriyor. İletişim bir tarafın rızasıyla ama ilginç bir şekilde başlıyor. Benzer şekilde bot’lar ve şu iletişim kutuları da harika. Sizi dinleyen, satışa odaklı bu sanal kişilerle adeta sohbet ediyor, ürün satın alımı bile yapıyorsunuz. İşte tüm bunlar birer dijital otomasyon değil de ne?

Teknolojinin nasıl daha verimli hale getirilebileceği konusuna eğilen programlamacılar tarafından oluşturulmuş bu fikirler son derece değerli. Analitik düşünen, fırsatları görebilen girişimciler için otomasyonun herhangi bir dalı bile diğerlerinden birkaç adım öne atılımla sonuçlanabilir.

Özetle bu konuyu araştırın ve uzman görüşlerini de asla es geçmeyin.

4- Veriyi kullanın

Big Data hala kimisi için göz korkutucu bir kavram. Sanki 2050 yılından ya da Stanley Kubrick filmlerinden çıkmış kadar da bilim kurgusal. Ama ‘Otomatik Portakal’ olmadığı da bir gerçek.

Veri, pazarlama süreçleri açısından o kadar önemli ki. Verimli kullanımı, girişimleri diğerlerinin ilerisine, daha doğrusu başarıya taşıyan temel gerekliliklerden.

İlerde ortaya çıkacak sonuçların tahmini, mevcut müşterinin anlaşılmasını, hedeflemenin hangi doğrultuda yapılması gerektiğini belirleyen analitik bilgiler sunan Big Data, Data Info Engineering gibi iş kolları da (ve inovatif bir istihdam konusu) dahil olmak üzere girişimlerin asla geri planda bırakmaması gereken konu başlıklarından.

5- İçerik çok önemli

Güvenilirliğin tahsisi için web sitesi ve sosyal medya anlatıların yeterli olması çok mühim. Arada tahsis, mühim gibi ‘50’li yıllar’ kelimelerini tercih etmek ilginç oldu değil mi? Anlaşıldıkları bir gerçek, metin bazlı düşüncelerde çok geriye gidin demiyoruz ama Türkçe uçsuz bucaksız bir hazine, girişiminiz için onu kullanın, bu zor değil ve kullanımı için fırsatları değerlendirin.

Sosyal medya pazarlaması, marka kimliği oluşturma gibi konularda içerik uzmanlarıyla çalışın.

Reklam, sosyal medya, blog gibi içeriğe dayalı alanlarda editör ve yazarlardan destek almaya önem verin.

İletişimin gücüne inanın ve kendinizi bu doğrultuda motive edin.