Yapay zeka, dünyayı sarsacak 50 girişimi seçti

Önümüzdeki dönemde dünyaya adlarını duyurmaları beklenen 50 startup, yapay zeka tarafından seçildi. Yüksek potansiyelleri olduğu düşünülen girişimlerin sadece isimlerine değil, izlenen metodolojiye de Startup Dostu olan herkesin dikkat etmesi gerekiyor.

Business Week dergisi ile yapay zeka teknolojileri geliştiren Quid AI arasında 2009 yılında tatlı bir atışma yaşanmış, dünyayı sarsacak 50 şirketin bilgisayar tarafından seçilip seçilemeyeceği konusu gündeme gelmişti. Tartışmanın çıkış noktası; başarılı girişimlerin belirlenmesinde yapay zekanın hiç rolünün olmadığı, risk sermayesi endüstrisi tarafından sahip olunan genel inançlar doğrultusunda listelerin meydana getirildiği konusuydu. Bilgisayar dünyasının oluşmasında büyük katkısı olan risk sermayesi dünyasının, karar verme konusunda makinelerden en az yararlanan sektör olması da ayrı bir ironi…

Yapılan bu atışmadan yaklaşık sekiz yıl geçtikten sonra, Quid AI tarafından oluşturulan liste incelendi ve ortaya çıkan sonuç herkesi şaşkına çevirdi. Yapay zekanın yıllar evvel listelediği ve yüksek potansiyelleri olduğunu düşündüğü startup’lar arasında, her biri kendi alanında ön sıralara oynayan Evernote, Spotify, Etsy, Zynga, Palantir, Cloudera ve Opower gibi isimler vardı. Listede sadece tüm dünya tarafından bilinen firmalar değil, 2009 yılında sekiz adet çalışanla kurulan, bugünse 2 milyar dolar satış hacmine ulaşan Hindistan’ın en sık kullanılan otel rezervasyon sitesi Ibibo gibi isimler de bulunuyordu.

Listede kendilerine yer bulan girişimlerin yüzde 20’sinin ise milyar dolarlık değerleme sınırını aşarak “Unicorn” seviyesine ulaştıkları da dikkat çeken bir diğer konuydu.

İstatistik ve yapay zekanın birleşiminden ortaya çıkan sistemin başarısı, aynı işlemin bir kez daha tekrarlanmasına vesile oldu. Bloomberg, önümüzdeki dönemde başarılı olma potansiyeli bulunan startup’ların listelenmesi için bir kez daha Quid AI firmasının kapısını çaldı.

Yapay zeka nasıl seçim yaptı?

Hazırlanan liste yine ilginç isimler içeriyor ama dilerseniz firmaları sizlerle paylaşmadan evvel hazırlık aşamasında izlenen metodolojiyi bir gözden geçirelim.

Quid AI, risk sermayesi ile hayata geçmiş 50 bin adet şirketin yer aldığı listeyle işe başladı. Girişimcilerin nerelere yatırım yaptığını görmek üzere, son 18 ay içinde kurulan teknoloji şirketlerine odaklanan bir ağ haritası oluşturdu. Diğer taraftan, en iyi performansı gösterdikleri istatistiklerle kanıtlanmış beş risk sermayesi firmasının son iki yıldaki yatırımlarına bakarak bir veri tabanı meydana getirdi.

Elde edilen veriler ışığında, yatırım için en umut verici alanların elekten süzülmesi sağlandı. Sonraki aşamada şirketler bir süzgeçten daha geçti. Bu sefer girişimlerden en az iki tur yatırım alanlar, iki yatırım turu arasında en az süre olanlar, aldığı son yatırımın üzerinden en az zaman geçenler seçildi.

Bloomberg, talep ettiği listede daha evvel kimse tarafından duyulmamış isimlerin yer almasını istediğinden, Quid AI listeyi biraz daha seyreltti. Liste, 2011’den sonra kurulan girişimlerden oluşacak şekilde güncellendi.

Hangi sektörlerdeki startup’lar umut vadediyor?

Quid AI tarafından oluşturulan listeye göre, umut vadeden isimlerin başında Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) konusunda çözümler üreten girişimler geliyor.

Yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olacak otonom araçlar için görüntü tanıma (image recognition) ve haritalama (mapping) teknolojileri geliştiren girişimlere de dikkat etmemiz gerektiği söyleniyor.

Online güvenlik ve sahtecilik (fraud) konularında da araştırma yapan girişimler, ölçeği ne olursa olsun tüm sektörlere çözüm üretecekleri için mutlaka takibe alınmalı.

Eğitimin dijitalleştirilmesi hususunda, mevcut eğitim sistemine entegre edilebilen pratik uygulama geliştiricileri göz ardı edilmemeli.

Henüz test aşamasında olsa da yakında e-ticaretin en önemli oyuncaklarından biri haline gelecek drone teknolojilerine de yatırım yapmak akıllıca hamlelerden.

Evlerimizin de teknolojiye ayak uydurduğu günümüzde, akıllı ev (smart home) sektöründe faaliyet gösteren startup’ları da iyi gözlemek gerek. Bilhassa akıllı elektrik ve kişiselleştirilebilir güvenlik çözümleri sunanları…

Akıllı sensör (smart sensor) geliştiricisi startup’lar da geniş bir ürün yelpazesine sahipler. Ter analizi, yeni nesil kulak içi kulaklıklar, retina ile doğrulama ve hologram sistemleri bunlardan bazıları.

Moda gittikçe daha hareketli ve sosyal bir hale geldiğinden, e-ticaret sektörü de halen önemli bir pazar olarak karşımızda duruyor.

Quid AI listesine göre yapay zeka teknolojisi üzerine çalışmalar yapan hemen her startup takibe alınmalı. Gerek satış, gerekse pazarlama konusunda yapay zeka ile verimliliğin artırılması mümkün olacak.

Uzay teknolojisi de asla yabana atılmaması gereken sektörlerden. Uydu madenciliği şu an için bilim-kurgu film senaryolarını andırıyor olsa da bu konuda proje geliştiren girişimler içlerinde büyük bir potansiyel barındırıyor.

Bloomberg’in paylaştığı ve Dünya Ekonomik Forumu’nda da kendine yer bulan nihai liste şu şekilde:

Yapay zeka tarafından yüksek potansiyelleri olduğu düşünülen 50 girişimin bulunduğu liste sıra dışı isimleri içinde barındırıyor.

Söz gelimi, Sprint ve Wells Fargo’nun da destek olduğu 6 milyon dolar yatırımı cebine koyan biyometrik doğrulama şirketi EyeVerify, bu liste paylaşıldıktan kısa süre sonra Alibaba’nın ödeme bölümü Ant Financial tarafından 100 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Öte yandan 6 milyon dolar yatırım aldığı gözüken BlueLine Grid isimli girişimin, Motorola ve In-Q-Tel tarafından desteklenerek ABD devlet kurumlarına güvenlik çözümü sunacağı da öne sürülmüştü.

Bunlara ek olarak, listede yer alan şirketlerin en az üçte birlik kısmının kadın liderlere sahip olması da girişim dünyasındaki yenilik dalgasını gözler önüne seriyor.

Seçilen şirketlerin yarısından azının Silikon Vadisinde yer alması diğer dikkat çekici konu. Son olarak, seçilen şirketlerin yüzde 20’sinin merkezi İsrail, Hindistan, Çin, Almanya, İsveç, Finlandiya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yer alıyor.