UPS, KOBİ’lere özel iade yönetim çözümü sunuyor

UPS, küçük ve orta ölçekli e-ticaret firmalarına satış sürecinde iade yönetimini gerçekleştirebilecekleri özel bir çözüm sunduğunu açıkladı.

E-Ticaret dünyasına adım atan işletmeler ve girişimler için yönetilmesi en zor süreçlerden birisi de iadeler oluyor. Sadece problemli durumlarda değil tüketici haklarını koruyan yasalar gereği, alışveriş yapan tüketiciler ürünü teslim aldıktan sonra, belirli bir süre içinde, herhangi bir sebep göstermeden ürünü iade hakkına sahip. İşte bu sebeple bu iadeleri yönetmek girişimciler için oldukça zor olabiliyor.

Küresel lojistik firması UPS ürün iade lojistiğini, hem çevrimiçi alışveriş yapanlar, hem de e-ticaret hizmeti sunan işletmeler için daha kolay bir hale getirmeyi amaçlıyor. Böylece şirket e-ticaret dünyasına adıma tmak isteyen girişimleri de cesaretlendiriyor.

UPS Bilgi ve Mühendislik Şefi Juan Perez, iade işlemlerinin işletmeciler açısından maliyetlerini %10 ile %15 civarında yükselttiğini belirtiyor. WSJ tarafından 2015‘te yapılan bir ankete göreyse çevrimiçi alışverişlerinin %30’unda iade gerçekleşiyor.

UPS’in sunduğu uctan uca iade çözümü sayesinde küçük işletmeler büyük IT bütçelerine sahip büyük e-ticaret işletmeleri ile yarışabileceği bir platforma sahip oluyor. Bu teknoloji sayesinde, firmalar merkezi bir konumdan kendi iade politikalarını yönetebilecekler.

UPS tarafından kurulan sistem sayesinde, e-ticaret işletmeleri, ayarları kendi IT sistemlerine entegre etmeden belirli ürün ve müşterilerinin iadelerini özelleştirebilmeleri mümkün hale gelecek. Ayrıca uygulamada bulunan müşteri iade yorumu özelliği sayesinde de firmalar ürünlerinin neden iade edildiğine dair bilgileri kolayca toplayabilecek.

Kullanıcı dostu olan bu uygulamayla birlikte, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşteriler, alışverişlerini yapmadan önce, perakendecilerin iade politikalarına göz atabilecekler.

UPS İade ve Lojistik Pazarlama Müdürü Jim Brill, “UPS İade Yöneticisi” adıv erilen çözümün Ağustos ayında Amerika ve 43 ülkede daha kullanıma sunulduğunu ve bir çok işletme tarafından kullanıldığını söyledi. Buna ek olarak, iade gönderilerinde daha küçük paket hacmini yakalayarak kazanç sağlayacaklarını söyledi.