Türkiye’de geleceği şekillendiren yeni girişimler

Ülkemizin rekabetçi kalmasının tek yolu olarak güçlü bir girişimcilik ekosistemi oluşması gerektiğini düşünün Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Hamit Hamutcu, bir startup dostu olarak, bu konuda dikkat çeken yeni girişimleri anlattığı bir yazı kaleme aldı.

9 Aylül 2017 tarihli, Hürriyet gazetesi köşe yazısında; iki senedir Smartcon’un düzenlenmesinde rol aldığını belirten Hamutcu, etkniliğin bu sene 27-28 Eylül’de gerçekleşeceğini söyledi. Geçen sene olduğu gibi özel bir start-up programı içeren Smartcon 2017’de yüksek teknoloji üreten AR-GE bazlı katma değeri yüksek yeni girişimlere dikkat çekmek ve destek olunması amaçlanıyor.

Hamutçu yazısında Smartcon 2017’de 14 girişimin sunum yapacağını ve start-up ekosisteminin önde gelen isimleri tarafından değerlendirileceğini belirtiyor. Jürinin seçeceği start-up, önümüzdeki sene gerçekleşecek etkinlikte bulunacak.

İşte smartcon için seçilen 14 start-up:

Eyedius

Mevcut güvenlik kameralarını akıllandırarak işlediği görüntüden yüksek güvenlik ve kontrol çözümleri sağlayan teknoloji şirketi.

Next Horizon

Askeri ve sivil sektörlerde yangın söndürme, şüpheli cisimlere müdahele, el yapımı patlayıcı tarama, seyir ve keşif gibi çözümler sunabilen robot platformu.

Spirohome

Akciğerin durumunu takip etmek isteyen astım, KOAH, kistik fibrosis gibi kronik solunum hastalıklarına yönelik bir e-sağlık platformu.

Paym.es

Bütün kullanıcılarına anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden online alış-satışta dünyanın her yerinden güvenli ödeme alabilmeyi sağlıyor.

Taglette

Kendi geliştirdiği RFID mikroçipleri ile başta perakende olmak üzere pek çok sektörde üretimden tüketime kadar olan bütün süreçleri ve müşteri ürün etkileşimlerini gerçek zamanlı olarak analiz eden sistemler geliştiriyor.

Progin

Takip mesafesi ve sürüş takibi gibi sürüş asistanlığı sağlıyor. Uzun vadede Türkiye’nin global pazara ihraç eden ilk otonom taşıt teknolojisi olmayı hedefliyor.

Tarla.io

Toprakta, havada ve bitkide gizli kalmış bilgileri ortaya çıkarılıyor, düzenleniyor, işleniyor ve anlamlandırılıyor. Her tarladaki yerel hava durumu, toprak bilgisi ve bitki gelişimi için kurulan modellerle sahada neler olduğu ve olacağı ilgili ipuçları veriliyor.

Axolotl Bio

Biyomühendislik, Rejeneratif Tıp ve Doku Bilimleri alanlarında alanlarında çalışarak araştırma kuruluşları için yıkıcı bir çözüm olan 3 boyutlu biyobaskı yapabilen makine geliştiriliyor.

Tarsus

Endüstri 4.0 dönüşümü için bir sensör entegrasyon, veri yönetimi ve analitiği platformu geliştiriyor.

Artiwise

Bulut tabanlı çalışan bir metin analitiği platformu, kurum ve kişilerin verileri aracılığıyla makine öğrenmesi ve doğal dil işlemeyi kullanarak kendi işlerine özgü modeller oluşturmak ve verileri analiz edebilmeyi amaçlıyor.

Hamutcu, son olarak bu hafta içerisinde bir kaç girişimin daha ekleneceğini söyledi.

Hamit Hamutcu’nun yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.