Türkiye Girişimcilik Zirvesi Borsa İstanbul’da gerçekleşti

Borsa İstanbul’da düzenlenen Türkiye Girişimcilik zirvesinde birçok konuk ve konuşmacı ağırlandı.
Borsa İstanbul’da gerçekleşen Türkiye Girişimcilik Zirvesi’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da konuşmacılar arasındaydı. Girişimciliğin önemi ve girişimcilik programları hakkında konuşan bakanlar, genç girişimcilerin destekçileri olduğunu da belirttiler.
Türkiye’de artan girişimci sayısına değinen Özlü, “Bakanlık olarak KOSGEB ve TUBİTAK aracıyla bu konuda önemli projelere imza atıyoruz. Küçük veya büyük demeyen üretmek isteyen, iş kurmak isteyen ve işini kurmak isteyen bir çok kişiye can suyu oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Bugüne kadar birçok program ve hibeyle Türkiye’deki girişimcileri desteklediklerini belirten Özlü, “Bu programlarda 785 bin katılımcıya girişimcilik eğitimi verdik. Yarıca MEB ile birlikte yürüttüğümüz bir protokol kapsamında girişimcilik dersi alan 225 bin gencimize yeni girişimci destek programlarına başvurma hakkı tanıdık. Üniversiteler tarafından örgün eğitim kapsamında verilen girişimcilik dersi için 141 üniversiteye uygulamalı girişimcilik bünyesinde onay verdik. 2010 yılından bugüne kadar kendi işini kuran 42 binden fazla girişimcimize 914 milyon lira destek sağladık. 19 binden fazla kadın girişimcimiz bu desteklerden faydalandı. Yine 18-29 yaş arasındaki 12 bin genç girişimciye toplam 200 milyon lira destekte bulunduk” şeklinde konuştu.
Gençlere teknoloji ve bilim konusunda da desteklediklerini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın, Kod Adı: 2023 projesi ile birlikte gençlere kodlama eğitimi verileceğini söyledi. Aşkın konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Tabi bakanlığımız ile KOSGEB arasında imzalanan genç girişimciler için uygulamalı girişimcilik eğitimi seminerleriyle gençlerimize girişimcilik ruhunu aşılamaya çalışıyoruz.”