Türk girişimler, Körfez Bölgesi ülkelerinin dikkatini çekiyor

Türkiye’deki siber güvenlik, yenilenebilir enerji ve kodlama sektörlerindeki girişimler, Körfez bölgesi’ndeki ülkelerin dikkatini çekiyor.

DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Üyesi ve Teknoloji Danışmanı Ali Rıza Babaoğlan‘ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’deki sağlık, finans ve perakende teknolojileri üzerine girişimler, Körfez bölgesindeki yatırımcılar tarafından dikkat çekici bir hal aldı.

Türkiye’de bu sektörlerde iyi girişimlerin çıktığını belirten Babaoğlan, “Yakın zamana kadar Ortadoğulu fonlar, Türkiye’ye gayrimenkul yatırımı için gelirdi. Artık teknoloji yatırımlarıyla da ilgileniyorlar” diyen Babaoğlan, şöyle devam etti: “Lübnan başta olmak üzere, Katar, Bahreyn ve Kuveyt’teki fonlar Türk girişimcilerle irtibat halinde. Önümüzdeki yıl yaklaşık 50 milyon dolarlık bir fon girişi olacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Girişimcilerin en büyük korkusu olan maddi kaynak bulamama, Babaoğlan’ın açıklamasına göre artık korkulması gerekilen bir durum değil. Babaoğlan, “Girişimciler için fon bulmamak ciddi bir problem. DEİK olarak bu konuda destek oluyoruz. 2018’de gelecek 50 milyon dolarlık yatırım önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyecektir” dedi. Önümüzdeki 5 yılda yaklaşık 15 milyar dolarlık bir fon girişi olacağını öngördüklerini belirten Babaoğlan, “Teknoloji sektörü çok hızlı büyüdüğü için bu alandaki girişimci sayısı artıyor. Yemeksepeti gibi başarılı girişimler, küçük girişimcilerin sektöre olan inancını artırırken fonların ilgisini de katladı” diyerek, girişimciler için umut verici konuştu.

Bahreyn’deki yatırımcıların türk girişimleri ile ilgilendiği belirten Babaoğlan, 2018 yılında Bahreyn’in finans teknolojileri sektörüne yatırımda bulunacağı bilgisini de paylaştı. Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’ye sıklıkla yatırım yaptığını belirten Babaoğlan, önümüzdeki 5 yılda ülkeye fon girişinin 10 kat artacağına yönelik yorumlarda bulundu.