Trend 50 raporuna göre Startup Dostu olan 7 sektör

Dost kazanmak isteyen yeni girişimlerin rotayı sabitlemesi gereken 7 sektör önerisi.

Startup dostu kuruluşlarla bir araya gelmek isteyen girişimcilerin, iş dünyasındaki trendleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Pazarlamasyon tarafından bu yıl ilki hazırlanan Trend 50 raporunda, iş dünyasının ilgi odağı olan 7 sektör öne çıkıyor:

Otomotiv

Pazarlamasyon Trend 50 raporunun ilk sırasında Otomotiv yer alıyor. Otomotiv sektörü, yeni teknolojileri ilk benimseyen iş kollarından biri olması ve tüketicilerin çok farklı çeşitte beklentiye sahip olması gibi sebeplerle yeni girişimlerin ve startup dostu büyük şirketlerin en aktif çalıştığı iş sahalarında başı çekiyor.

Elektrikli otomobiller için hızlı şarj teknolojilerinden, tek kişilik uçan taşıtlara, 3 boyutlu baskıyla elde edilmiş lastiklerden yapay zeka gibi araç içi teknolojilere kadar pek çok alanda çalışma yapılıyor. Bu başlıklar altında yenilikçi çözümler geliştiren her startup, kendine daha kolay “dost” ediniyor.

Perakende

Teknoloji her şeyi çözdü ama bayram öncesi market kasalarında oluşan uzun kuyrukları çözemedi. En azından şimdiye kadar. Panasonic tarafından geliştirilen otomatik alışveriş sepeti, en eski iş alanlarından biri olan perakende sektöründeki inovasyonun durmadığının göstergesi niteliğinde.

Perakende sektörü için üretilen iş fikirleri, müşteriye daha hızlı ve daha kişisel bir alışveriş deneyimi sağlamaya odaklanıyor. Elbette işletmelerin beklentilerine yönelik çözümler de yok değil. Alışverişi hızlandıran dev otomatlar, Amazon’un uçan deposu, kasiyersiz “kiosk” teknolojileri ve raf denetlemesi yapabilen robotlarla hem tüketiciler hem de perakendeciler rahat bir nefes alıyor.

Hazır Giyim

Hazır giyim de ilk anda inovasyonun ve girişimciliğin akla gelmediği sektörler arasında… Ancak hazır giyimi kişiselleştirmek, her alışverişte bireye özgü ve benzersiz bir ürün sunabilmek sektörün bugün ulaşmak istediği birinci hedef olarak karşımızda duruyor.

Kayıp veya çalıntı durumunda alarm çalan cüzdanlardan, duygulara tepki verebilen veya POS noktalarında ödeme yapabilen akıllı giysilere kadar pek çok sıra dışı iş fikri, hazır giyimde girişimcilerini bekliyor. Örneğin dijital ortamda kişiye özel olarak tasarlanıp, dijital örgü makineleriyle dokunan kıyafetler, hazır giyime yepyeni bir soluk getiriyor.

E-ticaret

Türkiye’de bir zamanlar girişimcilik demek, yeni bir e-ticaret sitesi açıp birkaç aylık maceraya çıkmak demekti. Neyse ki o karanlık dönemleri geride bıraktık. Bugün güçlü bir e-ticaret pazarımız, dünya devlerinin bile iştahını kabartan dijital pazar yerlerimiz var.

Buna karşın, e-ticaret alanında yenilikler henüz bitmedi. Hatta web ve mobil kullanımın 360 derecelik müşteri deneyiminde birbirini tamamladığı, artırılmış gerçeklik ve VR ile desteklenen alışverişler ile yeni bir dönemin eşiğinde olduğumuzu söylemek yanlış olmaz.

Sağlık

Dişlerinizi 10 saniyede fırçalayabilir misiniz? Bunu hedefleyen Amabrush adlı startup, en azından ilgiyi hak ediyor. Sağlık alanında teknoloji ve tasarım harikası ürünler geliştirmenin ilk adımı, bir sonraki parlak fikri bulmak. Startup dostu şirket ve yatırımcıların dikkatini çekmenin yolculuğu böyle başlıyor.

Sonrasında ilaçları hatırlatan akıllı kapaktan, dik durmayı kolaylaştıran ERGO’ya, kan şekeri ölçen dövmeden, acısız ve iğnesiz enjeksiyon yapan cihaza kadar pek çok ürünü raflara taşımak mümkün. Ve evet, acısız enjeksiyondan bir tane de biz istiyoruz!

Bağlı Yaşam

Google Glass sadece başlangıçtı; günlük hayatımızın ayrılmaz birer parçası olan aksesuar ve eşyalarımızın birbirine internet üzerinden bağlı hale gelmesi insanlık için yepyeni tecrübelere kapı araladı. Günümüz dünyasında yüzükler akıllı saate, gözlükler dijital asistana, bileklikler ise sürüş sırasında uyuklamayı önleyen birer kopilota dönüşmüş durumda.

Kullanıcıyı bir platforma, bir stüdyoya ve hatta bir medya kanalına dönüştüren bağlı yaşam trendi; girişimler için de çok yüksek potansiyel sunuyor.