TİKAD’dan kadın girişimcilere destek

TİKAD, kadınların faydalanabileceği bir fon oluşturarak, kadın girişimcilere hem finansal hem de mentörlük desteği vermeyi amaçlıyor.

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) tarafından kurulacak olan “TİKAD Yatırım A.Ş” kadınlara maddi yardımın yanı sıra bir çok destek eğitimler de vermeyi planlıyor. Mentorluk, stratejik planlama, networking gibi eğitimlerle kadın girişimcilere profesyonel hayatlarında destek olabilmek amaçlanıyor.

Ülkemizdeki kadın girişimci sayısını arttırmayı hedefleyen bu fon, hayata geçirilmeden önce, Türkiye’deki kadın girişimci ekosistemi ve eksiklikleri hakkında bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda, kadın girişimcilerin finansal, profesyonel ve teknik eksiklikler açısından sorunlar yaşadığı için girişimlerini büyütmekte ve performanslarını arttırmakta problemlerle karşılaştıkları belirlendi.

TİKAD tarafından kurulacak olan bu şirketle, girişimciliğe yeni adım atmış kadınların yanı sıra, bir şirkete sahip olan, fakat şirketin büyümesi konusunda sorunlar yaşayan ve desteğe ihtiyaç olan kadınlara da yardım edilecek. Maddi yardımların yanı sıra kadın girişimcilere vereceği eğitimler ile destek olacak “TİKAD Yatırım A.Ş”, ülkenin ekonomi hacminin büyütülmesini de hedefliyor.

TİKAD tarafından hayata geçirilecek olan “kadından kadına” ağı ile kadın girişimcilere, iş hayatlarında daha başarılı ve üretken olmaları için her türlü desteğin verilmesi planlanıyor. Kuracakları şirketle kadın girişimcilere destek olacak TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, bu projeleri hakkında şu ifadelerde bulundu;

“TİKAD üyeleri, ülkemizin yarı nüfusunu oluşturan kadınların, ekonomik refahtan hak ettikleri payı almaları ve ülke ekonomisinin yeni dinamosu haline gelebilmeleri için bu tür girişimlerin öncüsü ve teşvik edicisi rolünü üstleniyor. Hedef; 2023 yılına gelindiğinde kadınların Türkiye ekonomisine katkısının 250 milyar dolar seviyesine ulaşması. TİKAD Yatırım A.Ş. iş kadınlarının rekabet yerine iş birliğine özendirildiği bu yeni proje ile alanında bir ilk niteliği taşıyacak ve kadın girişimci ekosistemine yeni bir soluk getirecek”

Kadın girişimcilerin profesyonel hayatta yaşadıkları finansal yardım bulma, ortak bulma konusunda sıkıntı yaşama, özellikle para konusunda çekimser davranmaları gibi sorunlara destek olacak “kadından kadına” ağı ile TİKAD, ülke ekonomisine de fayda sağlamayı amaçlıyor.