Teknoloji ve İnsan Kolejleri Girişimcileri Misafir Etti

Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink), ilk TinkUp etkinliğini Tüm Girişimci ve İş Mentorları Derneği (TÜGİM)  ve BÜMED Business Angels (BUBA) ile beraber gerçekleştirdi. 

İnsan odaklı ve bireyselleştirilmiş eğitime odaklanan Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink), girişimcilik programı TinkUp’ın ilk etkinliğini 10 Mart Cumartesi günü düzenledi. TÜGİM ve BUBA ile beraber düzenlenen etkinlikte ağırlanan girişimciler hem başarı hikayelerini anlattı hem de öğrenci ve velilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Etkinlik kapsamında Tink öğrencileri de geliştirdikleri projeleri, işin uzmanlarına aktarma fırsatı yakaladılar. Bakliyat ürünlerini istenilen miktarda vermesini sağlayan akıllı tartı, alışveriş sepetindeki ürünlerin fiyatlarını hesaplayan mobil uygulama bütçematik, eşyaları kaybetmeyi engelleyen akıllı rozet TinkBadge, insülin değerini hesaplayan ve gerektiğinde iğne yapan akıllı bel çantası Lifebag, ağaç dalı ya da levha gibi baş üzerinde kalan nesneler için görme engellileri titreşimle uyaran akıllı şapka ve sesle kontrol edilebilen akıllı ev sistemleri, öğrencilerin paylaştığı projeler arasında yer aldı.

Nuri Murat Avcı, Neda Özen Soydan, Timuçin Bilgör, Batu Şat, Emrullah Lüleci, Engin Şatana, Rıfat Burkay Alan, Hilmi Öğütçü, Pia Pınar Bozyel’in katılmış olduğu Tinkup’ta  şu ana mesajlar çıktı:

  • Girişimciliğin ilkokul seviyesinden itibaren öğretilmesi ve desteklenmesi gerekiyor.
  • Girişimcinin temel görevi, duygusal bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve dış etkenleri bertaraf etmesidir.
  • Cesaret, sabır, takım çalışması, empati, hata yapmaktan korkmamak, yılmadan yola devam edebilmek, tutku, ilgi, sorumluluk sahibi olmak girişimcide olması gereken özellikler arasında yer alır.
  • Girişimci yalnız kalır, bu nedenle önce girişimcinin kendine inanması, pes etmemesi, engelleri aşacak bir yol olduğunu bilmesi gerekir. Zaten birey kendi başına kaldığı zaman daha çok şey öğrenir ve yaratıcı olur.
  • Velilerin girişimci olmak isteyen gençlere desteği çok önemli… Ebeveynlerin korumacı yaklaşmamaları ve korkmamaları daha destekleyici olur. Bu sayede çocuk karar alabilir ve hata yapmaktan korkmaz.
  • Nesiller değişiyor, çocukların değerleri de… Onların değerlerine göre hareket etmek lazım.
  • Çocuklar, velilerinin bilmediği işler yapabilir önemli olan onlara güvenebilmektir.