Sürekli tüketime ufak bir ara: Bumerangla

Satın almanın bir sonu yok. Her gün milyonlarca insan ihtiyaçları doğrultusunda çok sayıda ürün alıyor. Fakat gün geldiğinde bu aldıklarından sıkılıyorlar. Peki ya sonra?

Alışveriş yapmak kimine göre boş zamanı değerlendirmek olarak görülürken, kimine göre ihtiyacı olanı almak olarak değerlendirilebilir. Fakat biliyoruz ki önem vererek satın aldığımız ürünler gün geçtikçe bizdeki değerini kaybedebiliyor. Örneğin aldığınız kitabı okuduktan sonra yıllarca kütüphanenizde saklıyorsunuz. Kütüphanede sakladığınız bu kitaplar daha fazla kişi tarafından okunsa ve okunur okunmaz size geri teslim edilse?

Gizem Sercan Ünal tarafından ortaya çıkan Bumarengla girişimi ile evinizdeki eşyalarınızı daha fazla insanla paylaşmanız mümkün. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Gizem, yıllarca büyük firmalarda marka yönetimi ve dijital pazarlama alanlarında çalıştı.

Pazarlama sektörünün insanları tüketime sevk etme eğilimine eleştirel bir yöntemle yaklaşan Gizem, bu tüketimin bir parçası olmak yerine insanları paylaşmaya sevk ediyor. Evinizde duran, çok nadir kullandığınız eşyaları Bumerangla uygulamasıyla insanlara kiralayabiliyorsunuz. Böylelikle işe yaramayan eşyalarınız size kazanç getirirken diğer yandan da o ürüne ihtiyacı olanın işine yarıyor.

Bu paylaşımı destekleyen girişim aracılığıyla eşyalarınızı başkalarına kiralamak ise çok kolay. Bumerangla sitesine girerek siteye kayıt oluyorsunuz, ürününüzü siteye ekliyorsunuz. Gelen taleplerin değerlendirmesini yaptıktan sonra, ürününüzü seçtiğiniz kişiye ister kendiniz ister bir kargo firmasıyla gönderiyorsunuz ve karşılığında ücretinizi alabiliyorsunuz.

Ürün ödünç almak isteyen kişilerde de süreç çok benzer. Kullanıcı günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralanan ürünlerden dilediğini seçiyor. Sonrasında talebini ürün sahibine gönderiyor. Ürünü alan kullanıcı ürün ve sahibi hakkındaki yorumlarını da siteye bildiriyor ki diğer kullanıcılar için referans olabilsin.

Uzun süre kullanmadığınız fakat gittiğinde eksikliğini hissedeceğiniz ürünleri kiralamanızı sağlayan bu girişim, hızlı, güvenilir, hesaplı ve kolay olması özellikleriyle bir çok kullanıcı tarafından çok sık tercih ediliyor.

Fotoğraf makinesinden kamp eşyasına, kaykaydan oyun konsollarına kadar bir çok ürünü bir arada bulabileceğiniz bu platformda, siz de evinizin bir köşesinde duran, nadir kullandığınız eşyalarınızı kiralayarak kazanç sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve platforma kayıt olmak isterseniz bu link aracılığıyla siteye ulaşabilirsiniz.