Startup Rehberi – 5: NLP ve metin analitiği teknolojisi

Startup Rehberi yazı dizisinin beşinci bölümünün konuğu NLP ve metin analitiği teknolojisi. İşte herkes için kolay anlaşılır NLP ve metin analitiği teknolojisi rehberi…

Startup’lar için robotlardan yapay zekaya, dijital dönüşümden big data’ya çeşitli trendleri incelediğimiz yazı dizimizin bu sefer ki konuğu metin analitiği teknolojisi ve NLP.

Günümüzde girişimciler tarafından sıklıkla ele alınan her iki konu, birçok proje ile farklı türlerde şekillenerek Türkiye’den ve diğer çok sayıda ülkedeki teknolojik girişimlerin çekirdeğini oluşturuyor ya da ya da geliştirilmeyi bekliyor.

Üstelik şirketler için müşteri deneyimini anlamlandırma ve buna göre strateji belirlemede yenilikçi bir düzeyi temsil ediyor.
Oldukça karmaşık iki konu olan metin analitiği teknolojisi ve NLP’yi temel düzeyde ele alacağız.
İlk olarak NLP’yle başlıyoruz…

NLP

Doğal dil işleme olarak Türkçe’ye çevrilebilen Natural Language Processing (NLP) yeni yeni yükselişe geçen bir teknolojik kavram. Aşağıdaki maddelerle beraber ele alınarak ortaya bir tanım çıkarılabilir;

  • İnsanların konuşurken ne tür sesler kullandığına odaklı fonetik (phonetics),
  • Dili oluşturan sesler nelerdire yanıt arayan fonoloji (phonology),
  • Kök, ek gibi kelime yapılarını esas alan morfoloji (morphology),
  • Cümleyi meydana getiren kelimeler nasıl sıralanıyoru inceleyen sentaks (syntax),
  • Kelime anlamları ile ilgilenen semantic (semantics).

Bu katmanlar ayrı ayrı uzmanlık gerektirir. Bir ya da birkaçı kullanılarak istenen çözümlere ulaşılır. Örneğin ses dosyası halinde bir verinin analizi için tamamına ihtiyaç duyulacaktır.

İnsan diliyle oluşturulan yazılı ve sesli veriler, analiz edilmeler noktalarında ciddi bir problem unsuru doğurur.

Bu problemin çözümü için hem akademik çevrelerde hem de teknoloji dünyasında çalışmalar sürmekte ve yenilikler üzerinde durulmaya devam edilmektedir.

Metin analitiği teknolojisi

Müşteri feedback’i, günümüz modern ve lider kuruluşları için çok önemli. Kitaplara konu olan Voice of Customer yani ‘müşterinin sesi’, müşterilerin ürün ve hizmetlere dair düşüncelerini ele alan bir terim. Müşterilerin kullandığı ürün veya hizmetlerle ilgili tecrübelerinin ayrıntılı olarak anlaşılmasını hedefler. Bu bağlamda metin analitiği teknolojisi önem taşır. Sosyal medya, anketler, vb. metin tabanlı kaynaklardır.

“Müşterinin anlaşılması şirketler için altın değerindedir”

Kök-neden, duygu analizi ve kategorilendirme çözümleri ile metin analitiği teknolojisi, müşterinin yaklaşımı, tercihi ve ihtiyacı gibi kilit unsurlarda yeni bir tanımlama sahası oluşturur. Ayrıca yapısal olmayan (unstructured) ve yapısal (structured) verilerin birlikte incelenebilmesine olanak tanır.

Müşteri memnuniyet puanı yapısal, yorumları ise yapısal olmayan veriye örnek gösterilebilir.

Değer ve farkındalık yaratır

Şirketler için farkı oluşturma adına değer taşıyan -müşterinin ‘sesinden’ anlaşılması- ve buna göre strateji belirlemek için bulut platformu ile çalışan arayüzler vardır. Bu platformlarda karakter düzeltme, morfolojik analiz gibi kullanımlar söz konusudur.

Öte yandan Türkçe’nin yapısı gereği (sondan eklemeli) kelimelerde yakın anlamlı olabilme sorunu vardır. Farklı ek alan köklerin bulunması için makine öğrenmesi yapıları tasarlanmalıdır. Gövdeleme ve köke indirgeme süreçleri, makine öğrenmesi ile kolayca yapılabilmektedir.

Bu makaleyle birlikte serinin üçüncü konusu olan ‘Yapay Zeka‘yı da okumanızı öneririz. Eğer NLP ve metin analitiği teknolojisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu alanda internette yayınlanmış yabancı makaleleri okumanızı ve videoları izlemenizi tavsiye ederiz.

Serinin önceki yazıları;

  • Startup Rehberi – 1: Big Data için buraya tıklayınız.
  • Startup Rehberi – 2: Dijital dönüşüm için buraya tıklayınız.
  • Startup Rehberi – 3: Yapay zeka için buraya tıklayınız.
  • Startup Rehberi – 4: Robotlar için buraya tıklayınız.