Startup Rehberi – 4: Robotlar

Startup Rehberi yazı dizisinin dördüncü bölümünün konuğu robotlar…

Startup Rehberi yazı dizisinde;

 1. Bölüm Big Data için buraya,
 2. Bölüm Dijital Dönüşüm için buraya,
 3. Bölüm Yapay Zeka için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir dönemin bilim kurgu figürleri günümüzde hiç olmadığı kadar çarpıcı bir dönüşümle karşı karşıya. Gerçek hayatta, ‘gerçek anlamda’ rol üstlenmeye başlayan robotlar, Mars’a gidip araştırma yapmaktan tutun da kendi kendine yaşam alanlarını temizlemeye, fabrikalarda sadece programlanarak zorlu işlerin üstesinden hem de 7 gün 24 saat çalışarak gelmekten bombaları imha etmeye kadar sayısız şekilde fonksiyon sergiliyorlar. Bazen hayatı kolaylaştırıyor, bazen en amansız işleri 0 hatayla gerçekleştiriyorlar.

Yapay zeka, makine öğrenmesi gibi teknolojik olgularla çepeçevre sarılan robotik endüstrisi; sensörler, çipler, yüksek bant genişliği gibi unsurlarla geliştmeye devam ediyor. Robotlar, hayal gücünün ve inovatif bakış açılarının katkılarıyla hep daha iyiye dönüşümlerini sürdürüyorlar. Ayrıca günümüz start-up’ları açısından son derece önemli bir saha oluşturdukları görülüyor…

Robotik alanında faaliyetleri olan girişimlerin sayısı her geçen gün artarken, pazar büyüklüğü de, doğru stratejik kurguyla birlikte ele alındığında gelişimi beraberinde getiriyor.

Bu noktada ilginç yatırım ve satın alma haberleri de sıklıkla gündeme geliyor. Yakından bilinen bir örnek olarak Google, geçtiğimiz yıllarda kısa süre içerisinde 8 farklı robot girişimini bünyesine katmıştı.

Peki robot kelimesi nereden geliyor, ilk robotlar nasıldı? Hangi şirketler öne çıkıyor, gelecekte hangi robot türleri adından daha fazla söz ettirecek? İşte yanıtlar…

Robot kelimesi

Çek oyun yazarı Karel Capek’in Rossum’un Evrensel Robotu adlı 1921 tarihli eseri bir ilk. İlk olarak burada geçen robot kelimesi, Çek dilinde ‘esir’ anlamında.

İlk robotlar

Psikolog William Gery Walter’ın 1950’de geliştirdiği ilk robot, temelde bir kaplumbağaya benziyordu. Fotoelektrik gözlere, hareketi için motora ve yükselticilere sahipti.

Daha sonra ‘Robot Shakey’ üretildi. Stanford Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen robot, otonom olarak iki yönde hareket edebiliyordu.

Derken araştırmacı Rodney Brooks, 1990’da 10 mikroişlemci ve 150 adet sensöre sahip olan Attilla adlı bir böcek robot geliştirdi. 30 cm uzunluğa sahipti ve kendisini 25 cm kadar daha yükseğe çıkarabiliyordu. Daha sonra aynı araştırmacı insana benzeyen Cog adlı bir robot daha geliştirdi.

1990, robot araştırmaları açısından önemli. Bu tarihte Mars yüzeyinde hareket edebilecek şekilde kurgulanan, 3 boyutlu yön bulma özelliğine sahip Amber adlı bir robot yapıldı.

98’de NASA tarafından Antarktika’da gök taşı çıkarmak üzere Nomad adlı bir robot üretildi. Sonraki hedef Ay’dı.

Akınsoft

Günümüzde ilk insansı robot fabrikalarından birinin sahibi olan Akınsoft, 2009’da kuruldu. Yerli marka, insansı robot prototipi (humanoid) alanında çalışmalarıyla dikkat çekti.

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 ile birlikte akıllı fabrikalar ve aralıksız çalışma için sadece programlanmanın yeterli olduğu robotlar, etkisini her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Karanlıkta dahi üretim yapabilen, daha hızlı ve hatasız üretim metadolojileri meydana geliyor.

Boston Dynamics ve İnsansı Robot Sophia

Boston Dynamics’in birbirinden ilginç robotları, ülkemizde geçtiğimiz aylarda bir etkinliğe katılarak dikkatleri üzerine çeken İnsansı Robot Sophia, hayvansı robotlar ve daha fazlasıyla gelecek iyiden iyiye bu yönde evriliyor.

Tahminlere göre robotlar, gelecekte insan iş gücünün yerini alacak.

Tıp robotlarının gelecekte yaygınlaşması bekleniyor.

Gelecekte yaygınlaşması beklenen robot türleri

Gelecekte yaygınlaşması beklenen robot türleri şöyle sıralanıyor;

 • Endüstriyel robotlar
 • Humanoid / Android robotlar
 • Servis robotları
 • Tele-Görüntü robotları,
 • Sosyal robotlar
 • Sürücüsüz araçlar
 • Yazılım robotları
 • Askeri robotlar
 • Tıp robotları
 • Kişisel robotlar