Startup Günü, 5 yaşına girdi

Startup dostu şirketler ve kamu idareleri, 1 Ağustos #StartupDay için sosyal medyada neler söyledi?

Parlak fikirleri inovasyon yoluyla ticari birer ürüne dönüştüren girişimlerin geçmişi elbette beş yıldan önceye dayanıyor. Ancak sosyal medyanın gücünü arkasına alan #StartupDay beş yıldır 1 Ağustos’ta kutlanıyor. Dünyada milyonlarca kişiye istihdam sağlayan, faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde yıkıcı etkiler bırakan ve ezberleri bozan startup’lar, rekabette ve dostlukta da yeni kapılar açıyor.

Girişimcilik ekosistemi, alanında lider olan dev şirketleri de birer startup dostu olmaya teşvik ediyor ve ortaya pek çok hızlandırıcı, kuluçka programı ya da yarışma çıkıyor. Bu oluşumlar sayesinde ihtiyaç duydukları yatırım, mentorluk ve bilgi birikimi desteğine kavuşan girişimler de daha geniş ölçekte işlere imza atarak, yeni pazarlara da temas etme olanağı buluyor.

Her bir bileşenin birbirini beslediği bu sistem sayesinde, ilk #StartupDay’den bu yana geçen 5 yıl içinde dünya FinTech, büyük veri, Nesnelerin İnterneti, sanal gerçeklik yapay zeka gibi yepyeni alanlarda, daha önce hayal bile edilemeyen tecrübelere tanık oluyor.

Bilim kurgu filmlerinden ilham alan teknolojiler, günlük hayatımızın birer parçası oldu. Elbette Startup Günü, sosyal medyada da unutulmadı. İşte Startup Dostu şirketlerden, kamudan ve girişimcilik ekosisteminden #StartupDay paylaşımları: