Startup dostu şirketlerin yeni adresi Avrupa

Teknoloji dünyasına yön veren pek çok girişimin ilk adımlarını attığı Silikon Vadisi’ne karşı artık Avrupa’dan da alternatifler yükseliyor. Bin adet girişime ev sahipliği yapacak Fransız kuluçka merkezi Station F, startup dostu şirketlerin yeni gözdesi olmaya aday.

Fransız Telekom milyarderi Xavier Niel tarafından 2017’nin yaz aylarında hayata geçen startup kuluçka merkezi Station F, başta Fransa olmak üzere tüm Avrupa’nın teknoloji girişimleri konusunda başı çeken bölge olması için faaliyet gösterecek. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iki bin kişilik katılımcıya seslendiği Station F’nin Paris’teki açılış töreninde, Avrupa’nın Silikon Vadisi’ne gerçek bir rakip haline gelmesi için ilk adımların atıldığı belirtmesi de bunun bir kanıtı.

Binlerce startup aynı yerde yükselecek

Eski bir tren hangarından devşirilmiş olan ve Station F olarak adlandırılan kuluçka merkezi, 34 bin metre karelik bir alana sahip. Startup çalışanları için 3 binden fazla masaya sahip olan Station F, aynı zamanda dünyanın en büyük startup kampüsü olma özelliğini de taşıyor.

Forbes tarafından kişisel serveti 9,1 milyar dolar olarak açıklanan Niel, Station F’in hayata geçmesi için 250 milyon avrodan fazla yatırım yaptığını açıklamıştı. Öncelikli hedeflerini Fransa olarak belirlemiş olsa da Avrupa’daki startup’lara da kucak açan kurucu Niel, tıpkı  Birleşik Krallık ve İsrail gibi başarılı startup’lara ev sahipliği yapan ülkelerle de tatlı bir rekabete gireceklerini söylüyor.

Avrupa’daki girişim sermayesi yatırımlarını yakından takip eden Tech.eu isimli internet sitesindeki verilere göre, Fransız startup’ların değeri 2016’da 2,72 milyar avro yükselirken,

İngiltere’deki girişimler 3,21 milyar avro, İsrail’dekiler ise 2,77 milyon avro seviyesinde artış gösterdi. Kurucu Niel’in amacı ise Station F kuluçka merkezi ile Fransa’nın bölgede bir numaraya yükselmesi ve sonra da gözünü Silikon Vadisi’ne çevirmesi.

Avrupa’daki kuluçka merkezleri baz alındığında Fransa’nın önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Aralarında, Fransa’nın önde gelen 104 fabrikasının ve Le Hub BPI France gibi bankaların da bulunduğu birçok startup dostu, ülke sınırları içinde kendi kuluçka merkezi hizmetlerini sunuyor. Station F ise ülkede halihazırda var olan girişim destekçilerini daha güçlü hale getirecek.

Birlikten kuvvet doğacak

Station F bünyesi içinde yüzlerce startup’ın birbirleriyle adeta dirsek teması kurarak çalışacak olması, kendi içlerinde iyi bir ekosistem oluşturarak kaliteyi de artırmaları anlamına geliyor. Hayallerindeki projeyi hayata geçirmek için aynı platformdaki diğer startup’lardan yardım alacak olan Station F üyeleri, hem Fransa’nın hem de Avrupa’nın sektörde ilerlemesi için çalışacaklar.

Microsoft, Facebook, Amazon Web Sevices, Zendesk ve Fransız online ticaret sitesi Vente-Privée de dahil olmak üzere yirmi yedi farklı şirketin kendi hızlandırma programlarını yürütmek için seçtikleri Station F içerisinde, girişimcilerin ihtiyaç duyacakları hemen her şey bulunuyor. Üç boyutlu yazıcı imkanının yanı sıra 24 saat açık bir restoran da girişimcilerin hizmetine sunuluyor. İlk aşamada girişimlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak olan Station F, yakın zamanda barınak ve depo hizmetleri gibi ek seçeneklere de sahip olacak.