Startup dostu şehirler için kilit rol resmi kurumlarda

sydney

Avustralya’nın finansal teknolojiler (FinTech) alanındaki girişimcilik ekosistemine odaklanan yeni KPMG raporu, Sidney’in “startup dostu şehir” olması için sahip olduğu fırsat ve zorlukları değerlendiriyor.

Sidney şehrinin, Avustralya genelindeki tüm FinTech girişimlerinin yarısından fazlasına tek başına ev sahipliği yaptığı belirtilen rapora göre, bu dominant yapının temelinde şehrin elverişli altyapısı ve çeşitli kuruluşların sağladığı destek yatıyor. Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti ve Sidney’de girişimcilik ekosisteminin hızlı büyümesinde esas belirleyici unsur, Stone & Chalk ve Tyro FinTech Hub gibi iki önemli kuruluşun bu şehirde yer alması olarak görülüyor.

“Yeni kurulan girişimler, bu sayede kendilerine ilk adımlarında ve büyümelerinde eşlik edecek, destek olacak iki fiziksel yerleşkeye sahip oluyor,” ifadesiyle açıklanan imkanlar ayrıca eğitim etkinliklerini ve hızlandırıcı faaliyetlerini de kapsıyor. Sidney’in ayrıca FinTech girişimlerine odaklı çalışmalarıyla bilinen Reinventure, H2 Ventures ve Apex Capital gibi üç güçlü yatırımcıya ev sahipliği yapması da, “Startup Dostu” şehir kimliğini pekiştiriyor.

Sidney’in girişimcilik ekosistemini daha da geliştirmek için bir dizi tavsiye sunan KPMG raporu; yetkili kurumların ve devlet organlarının kendi aralarındaki koordinasyonu kuvvetlendirerek, girişimleri desteklemeleri yönünde öneride bulunuyor. Avustralya’nın ve Sidney’in FinTech girişimlerine dost bir şehir olarak kalabilmesi ve bu kimliğiyle öne çıkabilmesi, özel sektör kadar resmi makamların da konuya ilgi gösterip, teşvikte bulunmasına bağlanıyor.

Ülkenin FinTech girişimleri arasında ortak bir ses meydana getirmek için kurulan FinTech Australia, raporu olumlu değerlendirirken, bu alanda resmi kurumların girişim ekosistemine dokunabilmek için ihtiyaç duyabileceği desteği sunmaya da hazır olduklarını dile getirdi.

Raporun Avustralya’daki FinTech sektörünün mevcut durumu hakkında eksiksiz ve detaylı bir tablo çıkardığını belirten FinTech Australia CEO’su Danielle Szetho, “Bizler de şu an Avustralya’nın FinTech ekosistemini tanıtmak ve desteklemek için uluslararası bir halkla ilişkiler programı başlatıyoruz. KPMG raporu, bizim çalışmalarımız için büyük fayda sağlayacaktır,” dedi.

Raporun tamamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.