Startup Dostu Röportaj: Prof. Dr. Erhan Erkut, MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi Kurucu Rektörü ve aynı zamanda ömrünü Türkiye’deki girişimlerin gelişimine ve büyümesine adamış Prof. Dr. Erhan Erkut ile MEF Üniversitesi bünyesinde yeni başlatılan Girişimcilik Yüksek Lisans Programı ile ilgili konuştuk.

Sayın Hocam, sizi uzun yıllardır girişimcilik ekosistemi içinde ön saflarda görüyoruz. Girişimciliğin önemini bilmeyen yoktur ancak genel olarak neden bir Girişimcilik Yüksek Lisans programına ihtiyaç duyulduğunu ve MEF Üniversitesinin sunduğu bu programın nasıl farklılaştığını sizden dinlemek isteriz.

Kurgulamış olduğumuz program aslında standart bir yüksek lisans programından çok bir hızlandırma programı. İki nedenle kurguladık: 1) Ülkede yeteri kadar hızlandırıcı yok, 2) Hızlandırıcıya girecek seviyede (zaman ayırabilme, teknik/iş bilgisi) olmayan girişimci adayları da iyi bir girişimcilik eğitimi alabilmeli.

Hedefimiz üniversiteyi bitirdikten sonra sektör deneyimi edinip bireysel veya kurumsal girişimci olmaya karar vermiş olan mezunlara sağlam bir girişimcilik eğitimi vermek. Farklı kısa programlardan veya yazılı kaynaklardan alınabilecek bilgileri derli toplu bir bütün şekilde öğrencilere aktarmayı hedefliyoruz.

Program diğer yüksek lisans programlarından hemen her yönü ile farklı. Program akademik değil, son derece uygulamaya yönelik, programın önemli bir kısmı kendi kendine öğrenme üzerine kurgulandı, yüz yüze eğitimi verenler ise akademisyenler değil girişimcilik ekosisteminin aktörleri, ve eğitim çalışanların veya başka şehirlerde yasayanların da yararlanabileceği şekilde planlandı. Yani aslında bu program ile girişimci yetiştirmeye yönelik bir kuluçka merkezi kurduk diyebilirim. Amaç bu programdan çıkan öğrencilerin kısa bir zaman içinde girişimlerini hayata geçirmeye başlamaları.

Programdaki akademisyen ve ekosistem aktörlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Girişimcilik için Yüksek Lisans Programına ihtiyaç duyulduğunu net şekilde anlıyoruz. Peki, bu genel olarak girişimciliğe adım atmak için geç bir nokta değil mi? Sizce öncesinde bu eğitim yaklaşımı hangi aşamada başlamalı? Ülke genelinde bunun tüm eğitim sitemine nasıl entegre edilmesi gerekir? MEF’in Girişimcilik Yüksek Lisans Programı bu aradaki açığı tek başına kapatabilecek mi?

Kanımca girişimciliğe adım atmanın yaşı yok. Her birey farklı. Liseli girişimci ile de tanıştım, 55 yaşında emekli olup girişimini kuran ile de. Ayrıca her bireyin öğrenme tercihleri ve hızı farklı. Bazı girişimci adaylarının bırakın eğitime, kuluçka merkezine veya yatırımcıya da ihtiyaçları olmuyor–girişerek öğreniyorlar, bazıları ise daha temkinli gitmeyi tercih ediyor. Eğer ülkede eğitimi kurgulamak elimde olsaydı girişimcilik ruhunu aşılamaya ilkokuldan başlardım. Eğer üniversitelerimiz 3. Kuşak Üniversite kavramını içselleştirebilmiş olsalar, böyle bir yüksek lisans programına gerek olmayabilirdi. Ama maalesef daha o noktaya gelmemize çok var. Bu programın açığı tek başına kapatması mümkün değil. Amacımız başka üniversitelerin bu programı kopyalamaları. Fakat maalesef böyle bir programda ders verebilecek ekosistem aktörü sayısı oldukça kısıtlı çünkü ekosistem daha çok küçük.

Girişimcilik sadece eğitim sistemi ve kurumları ile sınırlanamayacak bir kavram. Sizce ülkemizde girişimciler için yeterince dost bir ekosistem var mı? İşletmeler ve kurumlar girişimcilerimize yeterince sahip çıkıyorlar mı? Girişimci Dostu bir ekosistemi geliştirmek ve büyütmek için nelere ihtiyacımız var?

Kesinlikle yok. Türkiye girişimci dostu bir ülke değil. Bir ülkenin girişimciliğe ne kadar yatkın olduğunu değerlendirmek için 8 farklı boyuta bakılır (örneğin know-how, üniversiteler, piyasalar, bankalar, sermaye, altyapı, hukuk sistemi, kültürel algı). Bu boyutların her birisinde idealin epey uzağındayız. Ama betonda bile çiçek yetişir. Bizim hedefimiz de bu çorak iklimden birkaç tane daha fazla girişimci çıkmasına destek olmak.

Girişimcilik adına gelecek dönemlerde hayata geçirmeyi planladığınız başka planlarınız var mı? Eklemek istediğiniz başka noktalar bulunuyor mu?

Bloğumda girişimcilik üzerine epey yazdım. Bunun yanında hızlı büyüyen Türk girişimcilerini öne çıkaracak “Türk Ceylanları” adli bir girişimcilik kitabı planım vardı ama şu anda daha genel bir eğitim kitabına daha çok ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için başka bir kitaba odaklandım. Mehmet Zorlu Vakfı ile birlikte üniversiteler icin kurguladığım 21. Yüzyıl yetkinlikleri eğitiminde ve liseliler için kurguladığım Yetkin Gençlik eğitiminde çok sağlam bir girişimcilik vurgusu var. Akademik Kurul Başkanı olduğum İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Özel Lisesinde girişimciliği ve İnovasyonu tetiklemek için bazı çalışmalarımız oluyor. Hamdi Ulukaya Girişimi’nin İstanbul’daki eğitimlerini de koordine ediyorum. Ayrıca kurumlara kurum içi girişimcilik seminerleri veriyorum.

MEF Üniversitesi Yüksek Lisans Propgramı hakkınd daha detaylı bilgiye daha önce paylaştığımız haberimizden ulaşabilirsiniz.