Startup Dostu olmak isteyen bankaların çözmesi gereken 5 konu

Bankalar yıllar yılı KOBİ’lere destek sunuyor. Ancak hızlı büyüyen startup’larla dost olmak, yeni bir yaklaşım gerektiriyor.

Yeni kurulan şirketlere finansal destek sağlamak bankalar için hiç de “yeni” bir iş alanı değil. Aslına bakarsanız, bankacılıkta KOBİ başlığı altında sadece bu konuya ayrılmış bir bölüm bile bulunuyor. Ne var ki her şirketin ihtiyacı bir olmuyor: 40 yıllık bir fırını üst kuşaktan devralan bir KOBİ’nin finansman ihtiyacı ile ilk ayında yüzde 40 büyümüş bir girişimin finansal beklentileri de bu nedenle farklı.

J.D. Power U.S. Small Business Satisfaction Study’e göre hızlı büyüyen küçük işletmelerin %22’si geçtiğimiz 12 ay içerisinde bankasını değiştirirken bu oran yavaş büyüyen işletmelerde sadece %5. Ek olarak hızlı büyüyen küçük işletme sahiplerinin %25’i önümüzdeki yıl birlikte çalıştıkları finansal kurumları değiştirmeyi planladıklarını belirtirken bu oran diğer küçük işletmelerde %7 olarak kayıtlara geçmiş.

Araştırma en hızlı büyüyen küçük işletmelerin problemlere karşı oldukça duyarlı olduklarını ortaya koydu – bir problem yaşadıklarında çalıştıkları kurumları değiştirme oranları %57’ye kadar ulaşıyor. Kredi almanın zorluğu da hızlı büyüyen şirketleri zora sokuyor.

Peki neden hızlı büyüyen girişimler memnun değil ve değişmeye eğilimli? Bankalar, startup’larla ilgilenirken en çok nerede hata yapıyor? Jim Marous; Startup Dostu olmak isteyen bankaların çözmesi gereken 5 sorunu The Financial Brand için yazdığı makalede şöyle sıralıyor:

1. Küçük işletmeler için çok kırılımlı hesap açılışı

Çoğu köklü şirketin aksine çoğu girişimin yeni bir bankacılık ilişkisi kurma konusunda deneyimi sıfır. Yeni bir banka hesabı açmak için gerekli belgeler yeterince açık değil ve dijital kanallar yoluyla yeni hesap açmanın da bir yolu yok.

Yaşadığım ilk zorluk hesap açabileceğim bir banka bulmak oldu. Ziyaret ettiğim ilk iki bankada da küçük işletmeler için hesap açmayı bilen sadece tek bir kişi vardı ve ziyaret ettiğim sırada ikisi de öğle yemeğindeydi. Küçük işletme sahiplerinin bankaya gelmek için en uygun olacağı zamanda birilerini bulundurmak mantıklı olabilirdi.

Küçük işletmelerle ilgilenen personele sahip bir banka bulduğumda vergi numaramı, şirket sözleşmelerimi ve diğer bazı temel belgeleri bulundurmam gerektiğini biliyordum; fakat gerekli olduğunu bilmediğim başka belgeler de ortaya çıktı. Çoğu online olarak edinebileceğim belgelerdi fakat bankacımın banka dışındaki sitelere erişimi olmadığı için belgeleri indiremedi. Eve geri dönmem, belgeleri indirmem, imzalamam ve geri götürmem gerekti.

2. Deneyimli danışman eksikliği

Tanıştığım küçük işletme bankacılarının kapasitesi 20 yıl öncekinden farklı değildi. Küçük işletmelerin ürün yelpazesini anlıyorlar, hizmet odaklılar ve para aktarımı temelli bankacılığı anlıyorlar. Sorun şu ki çok azı günümüz küçük işletmelerin ihtiyaçlarını anlıyorlar. Girişimleri veya yüksek teknoloji şirketlerini ayrı bir kategori olarak görmüyorlar.

Abonelik temelli bir e-ticaret şirketi sahibi olarak küresel kaynaklardan gelen çok sayıda orta büyüklükte ödemeyi işleme koymanın bir yolunu bulmam gerekiyordu. Ayrıca talep doğrultusunda hızlıca para göndermenin de bir yolunu bulmam gerekiyordu. Yeni işletmeler için verilen bir kredi olmadan ödeme süreçleri için başka bir şirketle anlaşmam ve 75 dolarlık elektronik transfer ücretinden kurtulmanın bir yolunu bulmam gerekti.

Daha sinir bozucu olan ise kişisel mortgageımı yeniden finanse etmek istediğimde yaşadıklarım. Yoğun bir belge doldurma sürecinden geçtikten sonra bana söylenen yeniden finanse işleminin küçük işletmeden en az üç yıl onaylı bir gelirim olmadan yapılamayacağıydı. Ayrıca abonelik temelli bir işletmeyi ”anlamadıklarını” ve bir kefil istediklerini belirttiler. Bu 35 yıldan fazladır sorunsuz bir şekilde mortgage ödememe rağmen yaşadığım bir şey.

3. Hesaba gecikmeli erişim

Abonelik temelli bir e-ticaret şirketinin temelini yeni aboneye ödeme onayı sağlamak ve hesaplarına erişim sağlamak oluşturuyor. Bu müşteri PayPal veya kredi kartıyla ödediği zaman ödeme ve isim arasında bağlantı olduğu için kolay oluyor. Fakat aynı durum elektronik ödemelerde geçerli değil.

PNC Bank’te bir elektronik ödeme aldığım zaman elektronik ödeme mevduatım olduğuna dair bir bilgilendirme alıyorum, fakat bu ödemenin nereden geldiğine dair bir bilgi olmuyor. Bunun yerine ödeme yapanların isimlerinin elektronik ödemeyle ilişkilendirilmesi için ertesi günü beklemem gerekiyor.

4. Yetersiz fon aktarımı süreci

Küçük işletmeler için hesaplar arası fon aktarmak kişisel hesaplarda olduğu kadar kolay. Zor olan süreç finansal kurumlar arasında aktarım yapılmak istendiğinde başlıyor. Süreç kesintisiz değil ve gecikmeler yaşanabiliyor.

Fon aktarmanın en kolay, hızlı ve masrafsız yolunu PNC hesabımdan bir çek yazmanın ve Wells Fargo hesabıma mobil mevduat yapmanın olduğunu buldum. Beş yıl hiç çek yazmadıktan sonra şimdi diğer bankaya mobil mevduat gönderebilmek için ayda iki kez çek yazıyorum.

5. Sıfır esneklik

Bir girişim olarak herhangi bir bankayla çalışmanın en sinir bozucu yanı da bankanın en olmayacak zamanlarda ”şirket politikamız bu yönde” açıklamasına sığınması. Bu cevap küçük işletme kredi notum olmadan uygun fiyatlı bir kredi kartı hesabı açmaya çalıştığımda kullanılmıştı.

En güncel örnek ise 10 günlük şehir dışı seyahatimden tam önce işletme banka kartımın ele geçirilmesi. Bankam yeni bir kartın 3-5 gün içerisinde (yani ben şehir dışına gittikten sonra) ulaşacağını bildirdi. Federal Express veya Certified Mail yoluyla gönderip gönderemeyeceklerini sorduğumda ise diğer bankalardan kartlarımı bu şekilde almama rağmen ”politikalarına aykırı” olduğunu belirttiler.

Bankamı hesabıma 10 gün boyunca erişimim olmadan işletme yürütemeyeceğimi belirttiğimde ise hızlı kart basımı için bir şubeyi ziyaret etmemi önerdiler. Bu kulağa harika bir alternatif gibi gelirken şubeyi ziyaret ettiğimde ise küçük işletmeler için hızlı kart basımının ”politikalarına aykırı” olduğunu belirttiler.

Yeni bir ekonomi için konumlandırılmak

Küçük işletmelerdeki çeşitlilik geçmişte olduğundan çok daha fazla. İmalat, perakende satış ve hizmet sektörü gibi basit kategorilerden çok on yıl önce var olmayan alanlarda girişimler var. Küçük işletme müşterilerinin bankacılık deneyimlerini olumlu bir şekilde etkilemek için finansal kurumların müşterilerinin sürekli olarak değişen beklentilerini karşılamada öngörülü olmaları gerekiyor. Müşterilerin bakış açılarındaki değişimleri, mikro-işletme akımlarını ve memnuniyeti en çok etkileyen faktörleri anlamak bankaların küçük işletme yelpazesini genişletebilmesi için oldukça önemli.

Bunun için atılacak ilk adım ise heap açmayı ve yönetmeyi dijitalleştirmek olmalı. Banka içinde geleneksel kategoriler ötesinde mikro endüstri uzmanlarını istihdam etmek de akılcı bir yaklaşım olacaktır. Son olarak, startup dostu olmak için onlara kredi sağlamanın ötesinde işletme danışmanlığı yapmak da bir banka için ayırt edici özellik olarak görülecektir. Bunlar nakit akışı yönetimi, vergi düzenlemeleri, temel hesap ve iş yaratma desteğini içeriyor.