Söyleşi: Mehru Aygül, Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü

Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül ile Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliğiyle üçüncüsü Ankara’da gerçekleşen Airpreneurs Programı hakkında konuştuk. İşte o söyleşinin satır başları.

Airpreneurs Programı ve bu kapsamda Ankara’da düzenlenen Hackhathon’daki genel atmosfer hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de girişimcilik kültürünü güçlendirmeyi hedefleyen Girişimcilik Vakfı olarak, genç fikirleri profesyonellerle buluşturmayı misyon edindik. Gençlerin fikirlerini özgürce ve özgüvenle belirtebilecekleri alanların yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Girişimciliğin sınırların ötesinde düşünebilmek olduğunu biliyoruz, fakat bu sınırların da profesyonellerin deneyim aktarımları ve ilham veren hikayeleriyle genişlediğini düşünüyoruz. Ülkece genç nüfus bakımından çok avantajlı bir konuma sahibiz. Bu avantajı değerlendirmenin ve somut gelişmeler kaydedebilmenin iş dünyasının sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Hackathon süresince çok heyecanlı ve coşkulu bir atmosfer vardı.

Programa destek veren iş dünyasının önemli isimlerinden çok olumlu geri dönüşler aldık. Gençlerin fikirleri ve enerjileri onları gerçekten heyecanlandırmış. Katılımcı gençler için ise çok öğretici bir süreç olduğuna inanıyoruz. Fikirler her zaman çok kıymetlidir fakat bu fikirleri doğru ifade edebilmek, şartları doğru analiz edebilmek ve bir iş modeli haline getirebilmek bir o kadar önemli süreçlerdir. Bu süreci ne yazık ki mevcut eğitim sisteminde öğrenebilmeleri çok kolay değil.

Airpreneurs Programı, “hackathon” olarak adlandırılan yuvarlak masa workshoplarıyla yeni fikirlere ilham olan, öğrencilerin fikirlerini yarıştırabildikleri sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar her branştan öğrenciler için hazırlandı. Program sonunda kazanan takım, 3 aylık inkubasyon sürecine dahil olarak Girişimcilik Vakfı mentorlarıyla fikirlerini hayata geçirecek. Kazanan takım üyeleri fikirleri için ihtiyaç duydukları alanlardaki mentorlar ile süreç boyunca gerektiği kadar bir araya gelecek.

Fikrin geliştirilebilmesi için mentorlar ile yapılacak toplantılardan, mentorların takımın ihtiyaç duyduğu iş ağını sağlamasına kadar fikirlerin gerçekleştirilmesinde takım üyeleri her konuda destek alabilecek. Süreç boyunca ayrıca kazanan takım ilgili ekosistemdeki önemli etkinliklere de davet edilerek iş ağlarını geliştirme şansı yakalayacak.

Öte yandan, girişimcilik kültürünün topluma yayılması ve girişimciliğin bir kariyer yolu olarak benimsenmesi kısa sürede olabilecek bir gelişme değildir. Airpreneurs Programı gibi organizasyonların bu yolda atılan önemli adımlardan biri olduğuna inanıyoruz. Programın havacılık sektöründe bir dönüşümü başlatmasını umuyor, Boeing ile birlikte bu önemli organizasyonu yürüttüğümüz için mutluluk duyuyoruz.

Etkinlikte yer alan havacılık alanındaki hangi fikirleri dikkat çekici buldunuz?

Kullanılmayan bagaj hakkının satılabileceği paylaşım ekonomisine dayalı bir mobil uygulama olan Bagajın Bende fikri, uçak içerisinde bekleyen yolcular için anket şeklinde tasarlanan yolcunun farklı hediyeler kazandığı bir uygulama olan Data-Line fikri, yolcuların bagajındaki bos alanı kiralamayı ve diger insanların kargo yollamasında aracı olmayı saglayan bir platform ve mobil uygulama olan Luggage Load fikri ile uçaklardaki doluluk ortanını artırmaya yarayan uygun fiyat ve kombine uçak bileti öneren bir uygulama olan Gezenti fikri dikkat çekici fikirler arasındaydı.