Sanal Gerçeklik girişimlerine dost şirketler

Her inovasyon, özünde yeni bir iş kolunun esintilerini taşıyor. Sanal gerçeklik (VR) için de bu durum geçerli. Bu yenilikçi teknolojiye bazı şirketler özel ilgi gösteriyor ve girişimlere özel destek sağlıyor.

İnsanların bilgisayarla etkileşiminde yepyeni ufuklar açan sanal gerçeklik deneyimi; alışveriş merkezlerindeki “aksiyon gözlükleri” ile başlayıp, eğitimden sağlığa ve hatta savunma sanayiine kadar uzanan geniş bir sektör yelpazesinde yeni iş modelleri ve kullanım olanakları sağlıyor. Hal böyle olunca, pek çok sektör için VR teknolojisine yatırım yapmak kaçınılmaz hâle geliyor.

Sanal gerçekliğin en ileri noktasında yer alan şirketlere baktığımızda, pek de sürpriz olmayacak şekilde inovasyon hususunda startup dostu bir tavır sergilediklerini görüyoruz. Samsung, HTC ve Qualcomm gibi, gerek donanım gerekse yazılım anlamında tüketiciye yönelik sanal gerçeklik çözümleri sunan dev firmalar, bu alanda bir sonraki büyük sıçramayı gerçekleştirmek için üretken beyinlere, genç girişimlere güveniyor. Öyle ki, VR alanında genişlemesini startup dostu bir yolla gerçekleştirmek isteyen bu markalar; sadece sanal gerçeklik üzerine çalışan girişimleri hedefleyen çeşitli hızlandırıcı programlara hayat veriyor.

İşte bu programlar arasında, Vator tarafından derlenen birkaçı:

Samsung NEXT Start

Kurucuları ve erken aşamadaki girişimleri yatırım desteği, sanal gerçeklik alanındaki uzmanlıkları ve ortak çalışma alanlarıyla destekleyen Samsung NEXT Start programı, tohum öncesi (pre-seed) ve tohum (seed) aşamasındaki startup’lar için 100 bin ile 1 milyon dolar arası yatırım yapmayı hedefliyor. Ticari bir ürünün ortaya çıkması durumunda ek yatırımlar yapılırken, şirketleşme yoluyla pazara çıkmak ya da girişimin Samsung tarafından satın alınmak ihtimaller arasında yer alıyor.

Vive X Accelerator

Sanal gerçeklik alanında en yaygın aygıtlardan biri olan HTC Vive’ın hızlandırıcısı olan Vive X, global bir VR ekosisteminin oluşturulmasına ve büyümesine destek olmak için girişimlere gerekli eğitimi, yatırımı ve mentorluğu sunmayı amaçlıyor. Ana şirket HTC’nin bu program için ayırdığı hızlandırıcı yatırım bütçesi ise toplamda 100 milyon doları aşıyor.

Qualcomm Technologies HMD Accelerator Program

Qualcomm’un “kafaya yerleştirilen ekran” (HMD – Head Mounted Display) odaklı hızlandırıcı programının hedefi, üreticilerin en iyi HMD’leri daha etkin ve verimli biçimde oluşturabilmesini için sınırları ortadan kaldırmak. Bunun için VR’daki performans beklentilerini karşılayacak şekilde önceden onaylanmış bileşenlerin kullanılması esas alınıyor.

Disney Accelerator

Sadece teknoloji değil, eğlence ve medya dünyası da sanal gerçeklik ile hayat bulacak etkileşim olanaklarına yabancı kalmıyor. Disney’in yeni medya ve eğlence deneyimlerini gerçeğe taşımaya yönelik girişimler için başlattığı hızlandırıcı programda, her girişim 120 bin dolara kadar yatırım sermayesi desteği alabiliyor. Disney’in Los Angeles’ta konumlanan yaratıcı kampüsünde çalışacak startup’lar, aynı zamanda iş dünyasının liderlerinden mentorluk alacaklar.