Röportaj: Timur Sırt, Startup Dostu Gazeteci

Timur Sırt, günlük bir gazetede girişimciliğe özel sayfayı ilk kez Sabah gazetesinde başlatan uzun yılların deneyimine sahip bir bilişim gazetecisi ve teknoloji yazarı. Kendisine Startup Dostu bir gazeteci olmayı sorduk.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Bilişim gazeteciliğine Bilgisayar Datamation dergisinde başladım daha sonra 1993 yılında PC Magazine Türkiye dergisinde sektörel araştırma editörü oldum. Aradan geçen uzun yıllar boyunca farklı gazete ve dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği arasında pek çok pozisyonda çalıştım. 2002 yılından bu yana Sabah gazetesinde halen devam eden bilişim sayfasında editör – yazar olarak görev yapıyorum. Özellikle dijital girişim ekonomisi, girişimcilik gibi alanlarda girişimcilere gönüllü tanıtım platformu sunmak için çaba harcıyorum.

Uzun süredir Startup ekosistemine destek veriyor, Sabah gazetesinde özel sayfa hazırlıyor ve bu dünyada aktif oluyorsunuz. Neden Startup Dostu olmayı seçtiniz?

​Dünyanın ve Türkiye’nin geleceği girişim ekosisteminde yatıyor. Zaman zaman küresel ve yerel krizler yaşandığını hepimiz görüyoruz ve artık küresel rekabet ortamında söz sahibi olmak için artık her ülkenin dijital dönüşüm kavramının altını dolduracak insan yatırımını yapmak zorunda olduğunu görüyoruz. Teknoloji artık çok boyutlu derinliği olan bir oyun. Kendi ekosistemini oluşturamayanların teknoloji devi olması, olsa bile yaşama şansı yok. Hem teknoloji editörlüğü hem de girişim ekosistemi yeni fikirler ile büyüyor aynı zamanda karşılıklı birbirinden beslenen alanlar. Bu konuda arasıra değil, sürekli içerik üretmek zorunda olduğuma inanıyorum.​

Sizin bakış açınızdan işletmeler ve kurumlar için Startup Dostu olmak bir mecburiyet mi yoksa bir tercih mi olmalı? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kabul etmeliyiz ki dünya çok değişti ve artık kurumlar sadece Ar-Ge departmanlarının yetenekleriyle çevik ve yenilikçi çözümler geliştirmekte yetersiz kalıyorlar. İşletmelerin girişim ekosistemine yatırım yaparak rekabete ayak uydurması ve bu şekilde büyümeye devam etmesi gerekiyor. Bu noktadan sonra Startup Dostu olmak sadece bir tercih değil artık bir mecburiyet haline geldi diyebilirim.​

​Startup ekosistemini yakından tanıyan birisi olarak sizde ülkemizdeki girişimlerin en büyük ihtiyaçları neler? 

​Öncelikleri belirlememiz lazım; insan kaynağı başta olmak üzere, ülke olarak, uzun kısa ve orta vadeli stratejik hedeflere dayanan bir yol haritası oluşturmak zorundayız. İnsan odaklı dönüşüm için girişimcilik ve algoritma yazma yetenekleri gelişmiş ​insan kaynakları politikası şart. Sonra ülkenin data stratejini geliştirerek hayata geçirmesi gerekiyor.

Türkiye’nin küresel bir Startup Dostu ülkeye dönüşmesi için hangi adımları atması gerektiğini düşünüyorsunuz?

​Sadece data tüketen toplumun yeni uygulamalar geliştirmesi çok zor. Türkiye’nin girişim ekosistemini daha iyi besleyerek büyümesini hızlandırabileceğini düşünüyorum.​ Bu noktada bilinç oluşturmak adına da üstümüze düşen vazifeyi sahiplenmeye çalışıyorum.