Röportaj: Göker Toplu – Jokermenu Kurucusu

Jokermenu günümüzde en çok şikayet ettiğimiz konulardan birine farklı bir çözüm getiriyor. Özellikle ofis ortamından sıkılmış, yemek molasını dışarıda değerlendirmek isterken, bir yandan da restoranlardaki sıralarda vakit kaybetmek istemeyenler için çözüm sunan JokerMenu’nün kurucusu Göker Toplu ile girişimini konuştuk.

Öncelikle sizi ve girişiminizi kısa tanıyabilir miyiz?

Toplam 15 sene kartlı ödeme sistemleri kariyerimin son 12 senesi, hayata geçirdiğim 4 farklı girişim ile geçti. Hayata geçirdiğim bu girişimlerde yenilikçi teknolojiler kullanarak, fiziki alışveriş deneyimini zenginleştirmeye çalıştım. Son girişimim “Sıra Dışı” yemek siparişi uygulaması JokerMenu ile de, kullanıcılarımızın, etraflarında yer alan mekanlardan, ödemesini online yaparak yemek siparişlerini verebilmelerini sağlıyoruz. Böylece, artık kullanıcılarımız, restorana gittiklerinde, sipariş vermek, ödeme yapmak ve siparişlerinin hazırlanması için beklemek durumunda kalmadan, kendileri için özel ayrılmış masalarında yemeklerini ayrıcalıklı bir şekilde yiyebilmekteler.

Bir girişim için yatırımın sadece maddi kaynak olmadığını biliyoruz. Bu noktada kurum ve şirketlerin rolünü nasıl tanımlıyorsunuz?

Girişimciler olarak bizler için, marka bilinirliklerini artıracak, yeni pazarlara açılmamızı ve yeni müşterilere ulaşmamızı sağlayacak  olan her türlü kurumsal iş birliği en az maddi kaynaklar kadar değerli. Bu tür işbirlikleri, biz girişimcilerin motivasyonu artırmakta ve hedeflerimize daha emin bir adımlarla ilermemizi sağlamakta.

Bir girişimin bir kurum veya şirket ile ilişkilerini nasıl kurması gerekir? Sizce girişim kimliği ile mi yaklaşmak doğrudur yoksa profesyonel bir görünümle mi kapıları çalmak daha doğru olur?

İster girişimci olun, ister bir profesyonel, kuracağınız her hangi sağlıklı bir ilişkide olmazsa olmaz güvendir. Bu yüzden işini profesyonel bir biçimde yapan, duruşu ve girişimci kimliği ile karşısındaki kuruma güven veren ve bu kurumdan ne istediğini bilen biri olarak kapıyı samimiyet ile çaldığımız takdirde, kapıların çoğu kez açıldığına bizzat şahit oldum.

Sizin girişim sürecinizde en büyük faydayı sağlayan kurumsal ilişkilerinizi bize aktarabilir misiniz? 

Tabii ki. 12 senelik girişimcilik hayatımda birçok kurum ile birçok başarılı işbirliği gerçekleştirdim. Fakat işbirliği gerçekleştirmiş bu kurumlardan, BKM’nin yerinin apayrı olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Yeme-içme dikeyinde bir fintech çözümü olan son girişimim JokerMenu’de, Türkiye’nin dijital cüzdan markası BKMExpress ile birlikte işbirliği gerçekleştirmek istiyorduk. BKM ekibi ile tanışmamız sonrasında, girişimci olarak bugüne kadar şahit olmadığım bir samimiyet ile projemizi sahiplendiklerini gördük. İlk günden itibaren, başta Soner bey olmak üzere, tüm BKMExpress ekibi, JokerMenu ekibinin birer üyesi gibi daha hızlı büyümemiz için, bizlere birçok farklı konuda yardımcı olmakta. Geçtiğimiz günlerde JokerMenu ekibi olarak desteklerinden dolayı teşekkür plaketi sunduğumuz, startup dostu BKM gibi nice başka kurumların da girişimcilik ekosistemine desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.

Tüm girişim deneyiminiz ve geçirdiğiniz süreçleri göz önüne alarak “keşke şöyle imkanlarımız da olsaydı” veya “bunların olmasını beklerdik” dediğiniz noktalar var mı?

Bence girişimlere faaliyete başladıkları tarihten itibaren 2 yıl süre ile SGK, KDV, stopaj vb. vergi kalemlerinde muafiyet imkanı tanınması gerektiğini düşünüyorum. Böylece büyüme aşamasındaki girişimlerin ellerindeki sınırlı bütçeler ile daha fazla süre yol almalarına imkan tanınmış olur. 2 yıl sonrasında ise ayakta kalmayı başaran sayıca daha çok girişim, elde edecekleri daha fazla gelir ve istihdam edecekleri daha fazla çalışan üzerinden vergilerini ödeyerek ülke ekonomisine katkıda bulunabilir.

Genel olarak bir kurumun / şirketin Startup Dostu olarak isimlendirilmesi için temel tanımı nasıl yaparsınız?

Girişimler tarafından üretilen ürün veya çözümleri kullanmaya özen gösteren, bu ürün veya hizmetleri başka kurum ve kişilere tavsiye ederek girişimlerin yeni müşteriler kazanmasına olanak sağlayan kurumlar bence Startup Dostu firmalardır.