Röportaj: Fırat Yaman Er, Türk Telekom

Girişimcilere sağladığı imkanlar ve etkinlikler sonucunda, bu yıl ilk kez gerçekleşen Startup Dostu ödülünü almaya hak kazanan Türk Telekom firmasının Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er ile girişimcilik ekosistemini değerlendirdik.

Türk Telekom olarak bu sene ilk kez gerçekleşen Startup Dostu ödülünü alan şirketlerden birisi oldunuz. Türk Telekom’un kurumsal yapısı içinde “Startup Dostu” olmayı nasıl tanımlıyorsunuz? 

Türk Telekom olarak deneyimlerimiz, küçük fikirlerin desteklendiğinde büyüdüğünü ve birçok insanın hayatını değiştiren önemli çözümlere dönüşebildiğini bizlere gösteriyor. Şirket olarak girişimciliğin ve inovasyon çalışmalarının Türkiye ekonomisinin kalkınması için önemini çok iyi biliyoruz. Geleneksel şirketler, en iyi ihtimalle yaptıkları işi geliştirirler. Değişim ise daha fazla cesaret gerektirir. Girişimler, bu cesaretle geleceğe odaklanırlar ve risk almaktan çekinmezler. Bu noktada her ikisinin birbirine ihtiyacı var diye düşünüyoruz. Bizler, onların yenilikçiliğinden ve çevikliğinden faydalanırken, onlar da bizim altyapımızdan ve pazara erişim gücümüzden faydalanıyorlar. Özetle, girişimlerin bizim deneyimimizden faydalanacağı çok şey olduğu gibi, Startup Dostu bir kurum olarak, bizim de onların cesaretinden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyoruz. Buradan hareketle, Startup Dostu şirket olmayı, sadece finansal desteğin ötesinde, bilgi birikimi ve deneyimimizle de her zaman onların yanlarında olmak olarak tanımladığımızı söyleyebiliriz.

Türk Telekom olarak Startuplara yönelik faaliyetlerinizden bahseder misiniz? 

Girişimcilik, tüm dünyada kalkınma stratejileri içinde giderek daha fazla önem kazanıyor. Bizler de ülkemizin ekonomik gelişiminin ve refahının sağlanmasında girişimciliğin son derece önemli bir rolü olduğunun bilincindeyiz. Türk Telekom olarak, her dönem sektörde ilkleri sunmamız ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmemizin temelinde, yenilikçi bakış açısının gücüne olan inancımız yatıyor. Bu sebeple yenilikçi fikirlere kapılarımızı sonuna kadar açık tutuyor, girişimciliği destekliyoruz.

Girişimlerin bize yaratıcılık, çeviklik, esneklik ve risk alabilme konularında ilham kaynağı olduğuna inanıyoruz. Bu yaklaşımla girişimcilik konusunda farklı alanlarda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızı üç başlıkta inceleyebiliriz;

İlk olarak; 2013 yılından bu yana sürdürdüğümüz ve özel sektör içinde bir ilk olma özelliği taşıyan PİLOT girişim hızlandırma programı ile erken aşamadaki girişimleri destekleyerek Türkiye’nin girişimcilik adına sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmayı ve ekonomik fayda yaratmayı hedefliyoruz. Bu program ile yenilikçi iş fikri olan girişimlerle iş birliği yaparak bu fikirleri müşterilerimizin hayatlarına dokunan ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Yenilikçi fikri olan herkes bu programa başvurabiliyor. Girişimciler bu programla birlikte, gerçek müşterilere ulaşma imkânı buluyorlar. Bunun yanı sıra son derece güvenli ve bilinçli bir ortamda ürünlerini sunma fırsatı yakalıyorlar ki bu da girişimciler açısından son derece kritik. Burada var olan tüm girişim risklerini en aza indirgeyerek ve bilinmeyenleri azaltarak kurumsal bir destekle girişimcilerin bu serüvene başlayabilmeleri için çaba harcıyoruz. Programa kabul edilen her girişime 75 bin TL nakit desteğimiz söz konusu. Bunun yanı sıra, ekiplere ihtiyaç duydukları alanlarda eğitimler veriyor, ekosistemin önde gelen yatırımcılarından ve başarılı girişimcilerinden oluşan geniş bir mentor ağına erişim imkanı sağlıyoruz. Ek olarak; ofis alanı, şehir dışından katılanlar için konaklama imkânı, 100 bin dolar değerinde bulut hizmetleri ve mobil iletişim paketi sağlıyoruz.

PİLOT kapsamında şu ana kadar 45 girişimi destekledik. Bu girişimlerden 12 tanesi yatırım aldılar. Desteklediğimiz girişimler 2016 yılında 141 kişiye istihdam sağladılar ve 6 milyon TL’lik ciro elde ettiler. Türk Telekom da bu süreçte girişimlere toplamda 2 milyon TL nakit desteği sağlamış oldu.

Diğer bir programımız ise; büyüme aşamasındaki girişimler ile ilgili. Bu kapsamda büyüme aşamasına gelmiş girişimleri, kurumsal girişim sermayesi çerçevesinde maddi olarak ya da ayni sermaye gibi çeşitli yöntemlerle destekliyoruz. Kurumsal girişim sermayesi yoluyla enerjiden sağlığa, pek çok yeni alanda büyüme aşamasındaki girişimleri desteklemeyi planlıyoruz.

Son olarak ise; bu yıl yeni başladığımız ve içimizdeki girişimcilere destek olmayı amaçladığımız “Mucit” adında bir program hazırladık. Bu program çerçevesinde her kademeden çalışanımızın girişim fikirlerini bizlerle paylaşmaları konusunda kendilerini yönlendiriyor, iş fikirlerini gerçekleştirmek ve pazara beraber girmek noktasında onlara destek oluyoruz.

Bir Startup gelip Türk Telekom’un kapısını çalmadan önce hangi soruları kendisine sormalı? Bunun için bazı şartlarınız var mı? 

Erken aşamadaki girişimleri desteklediğimiz PİLOT programı kapsamında girişimleri değerlendirirken Türk Telekom ile iş birliği potansiyeli, fikrin yenilikçiliği ve uygulanabilirliği, faaliyet gösterilen pazarın büyüklüğü ve büyüme potansiyeli, iş modelinin tutarlılığı ve ekibin yetkinliği gibi kriterleri dikkate alıyoruz. Girişimlerden programın sonunda doğrulanmış bir iş modelini esas alan ana fonksiyonlara sahip ürün ortaya çıkarmalarını bekliyoruz.

Diğer yandan kurumsal girişim sermayesi yoluyla destekleyeceğimiz şirketlerin büyüme evresindeki şirketler olmasına dikkat ediyoruz. Özellikle ürün ve hizmet portföyümüzle iş fikirleri arasında sinerji yakalayabileceğimiz şirketleri ayni sermaye yoluyla desteklemeye açığız.

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini değerlendirip Türk Telekom olarak hedef ve planlarınızdan bahseder misiniz?

Tüm dünyada kalkınma stratejileri içinde giderek daha fazla önem kazanan girişimcilik, Türkiye’nin ekonomik gelişimi ve refahı özelinde de kritik bir role sahip. Dünyadaki başarılı örneklere baktığımızda, büyük şirketler tarafından sağlanan desteğin, girişimciliğin gelişiminde önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Sağlıklı yaşayan bir girişimcilik ekosistemi için üç ayaklı bir iş birliği son derece kritik. Kamu kurumları, özel sektörde faaliyet gösteren şirketler ve yatırımcıların koordinasyon içinde çalışması, bu noktada büyük fark yaratıyor.

Türk Telekom olarak, ülkemizin girişimciliğin merkezi olabilecek ciddi bir potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Ülkemizde devletin girişimlere ve girişimcilere pek çok aşamada sağladığı teşvik ve destekler ise girişimcilere özellikle başlangıç aşamasında büyük fırsatlar sunuyor. Devletin girişimcilik ekosisteminin gelişmesi adına attığı adımlar ve sağladığı vergi teşvikleri neticesinde Türkiye, cazip bir girişimcilik merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Girişimlere daha ilk aşamalarında finansmandan, mentorluğa birçok alanda destek veren melek yatırımcılar, şüphesiz girişimcilik ekosisteminin güçlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Son dönemde ülkemizde melek yatırımcılık konusunda yapılan yasal düzenlemeler ve teşviklerin de desteğiyle melek yatırımcı sayısının önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini öngörüyoruz.

Girişimler kadar hızlı hareket etmek isteyen kurumlar için de girişimcilik ekosistemine destek olmak çok önemli. Türk Telekom olarak biz de PİLOT programımızla Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için elimizi taşın altına koyduk ve bu anlamda çalışmalarımızı her geçen gün artan bir heyecanla sürdürüyoruz.

PİLOT programı kapsamında devam eden desteğimizin yanında önümüzdeki dönemde ise startupları kurumsal girişim sermayesi yoluyla destekleyerek inovatif ürün ve hizmet portföyümüzü genişletmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlayacak olan bu adımla, Türk Telekom olarak ana operasyonlarımızla sinerji yaratabilecek alanlarda teknolojiler geliştiren girişimci şirketleri kendi kaynaklarımızla destekleyerek büyümelerine yardımcı olmayı ve ülke ekonomisi için değer yaratmayı hedefliyoruz.

Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra yakın zamanda İstanbul’da, girişimcilerin çalışma alanı imkânlarından faydalanabileceği, aynı zamanda girişimcilere yönelik etkinliklerin (eğitim, seminer, buluşmalar, vs.) düzenleneceği bir Girişimcilik Merkezi açma planımız bulunuyor.