Röportaj: Behice Funda, Microsoft Türkiye

Microsoft bu sene ilk kez gerçekleştirilen Startup Dostu Şirketler programında ödül alan şirketler arasında yer aldı. Bu vesileyle Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Ekosistem Müdürü Behice Funda ile bir röportaj yaparak Startup Dostu bir şirket olmanın detaylarını konuştuk.

Microsoft Türkiye olarak bu sene ilk kez gerçekleşen Startup Dostu ödülünü alan şirketlerden birisi oldunuz. Microsoft’un kurumsal yapısı içinde “Startup Dostu” olmayı nasıl tanımlıyorsunuz?

Biliyorsunuz Microsoft’un misyonu kurumlara ve bireylere daha fazlasını başarabilmeleri için güç katmak. Bu tanımın içerisinde tabii ki girişimler de yer alıyor. Biz teknolojiyi kullanarak inovatif fikirler geliştiren, ülkemiz sınırları içerisinde ve dışarısında birey ve kurumlara çözümler sunmaya odaklanan her girişimi kendi koşullarımız dahilinde desteklemeye özen gösteriyoruz. Bizim açımızdan Startup Dostu olmak demek, bir girişimin ihtiyaç duyduğu teknolojileri sağlamanın ötesinde, o girişimin başarısı için zaman ayırmak, teknoloji ve iş alanlarında mentorluk yapmak ve hazır olduklarında yeni müşteriler kazanmalarına yardımcı olmak.

Microsoft Türkiye olarak Startuplar’a yönelik faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Türkiye’de girişim ekosisteminin gelişmesi, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayabilmesi ve küresel pazarlarda rekabetçi olabilmesi için teknoloji üreten, teknoloji tabanlı ürün/hizmet üreten girişimlerin artması ve başarılı olması gerektiğine inanıyoruz. O nedenle de Türkiye’deki teknokent, kuluçka/hızlandırma programları/yatırımcılar gibi iş ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. İki temel yaklaşımımız var. İlki,  girişimlerin teknoloji beceri ve birikimlerini artırmak ve kuruluş aşamasında doğru teknolojileri kullanmalarını sağlamak. İkincisi ise bu girişimlere Microsoft ekosistemi içerisinde yer alan müşterilere ulaşmaları ve yeni pazarlara açılmalarına imkan verecek şekilde satış ve pazarlama desteği sunmak. Türkiye’de, 1500’ün üzerinde girişimle bu çerçevelerde işbirliği yapıyoruz.

Startuplarla verdiğimiz destekleri iki bölümde ayırabiliriz. Teknoloji desteği ve satış/pazarlama desteği. Teknoloji desteğimizi, Microsoft BizSpark programı çatısı altında topluyoruz. Kendi içerisinde incubation/kuluçka ve acceleration/hızlandırma aşamasındaki girişimlere odaklanan bu programın kuluçka versiyonu ile, 5 yaşından küçük ve yıllık cirosu 250 bin USD’ye ulaşmamış girişimlere ücretsiz yazılım geliştirme teknolojileri desteği veriyoruz. Bu program sayesinde girişimler Microsoft’un tüm yazılım teknolojilerini, MSDN üyeliğini ücretsiz kullanırken, aynı zamanda aylık 750 USD’lik bulut teknolojisi Azure kullanım hakkı elde ediyor.

Bunun bir sonraki versiyonu olan BizSpark Plus ise, yine 5 yaşından küçük, bu kez cirosu 1 milyon dolara ulaşmamış olan ve hızlandırma programları içerisinde yer alan girişimleri desteklediğimiz program. Bu kapsamdaki girişimlere 2 yıl boyunca toplam 120 bin USD tutarında Azure bulut platformu kullanım hakkı veriyoruz. Her iki programa da dahil olan girişimlere teknoloji eğitimleri, iş fikirleri için en uygun teknolojiyi seçme ve kullanma konusunda mentorluk seansları, teknik sorunlarını çözmeye odaklı destekler ile yardımcı oluyoruz.

BizSpark Plus programı kapsamı içerisinde, ODTU Teknokent, İTÜ Arıteknokent ve StartersHub ile işbirliğimiz var. Bu yapıların hızlandırma programlarına dahil olan girişimler BizSpark Plus programından da yararlanabiliyorlar. Bu kurumların bünyesinde olan, hızlandırma programlarına dahil olan girişimlere sadece teknoloji alanında değil, iş geliştirme ve pazara açılma konularında da destek oluyoruz. Programa dahil olan girişimlere bire bir teknoloji ve iş geliştirme uzmanlarımız ile mentorluk verirken onları Microsoft’un geniş müşteri ve iş ortağı ağı ile buluşturuyoruz. Girişimlerin, Microsoft’un yerel ve global müşterilerine çözümlerini sunabilecekleri Demo Day ortamları, bire bir görüşmeler, çeşitli çözüm kataloglarımızda yer alabilme fırsatı gibi seçenekler sunuyoruz. Türkiye’deki girişimlerin, Microsoft’un dünyanın farklı 7 şehirindeki Microsoft Accelerator’da yer bulması için de destek sağlıyoruz.

Microsoft büyük yapısı göz önüne alınırsa artık bir girişim olmanın çok ötesinde bununla birlikte Startup kültürünü kurum içinde yaşattığınızı biliyoruz. Bunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Microsoft iş ortakları ve iş ortaklarının çözümleri ile büyüyen ve müşterilerine hizmet veren bir şirket. İçinde bulunduğumuz çağda, teknoloji platformları üzerine geliştirilen çözüm ve ürünler, perakendeden sağlığa, üretimden finansa birçok alanda kullanılıyor. Bu nedenle müşterilerimizden gelen talepler ve beklentileri karşılayabilmek için birçok yeni çözümü bulmak ve müşterilerimize adreslememiz gerekiyor. Geleneksel iş ortaklarımız, ISV adını verdiğimiz Bağımsız Yazılım Evleri’nin yanı sıra yaratıcı, çevik ve hızlı çözümleri ile girişimlerin ürettikleri çözümleri çok önemsiyoruz. Bizler için Türkiye’nin yazılım tabanlı ürün ve servisleri ihraç ediyor olması çok önemli. Bu önceliğimizi desteklemek amacıyla özellikle desteklediğimiz girişimlerin küresel ölçekte müşterilerimize çözümlerini sunabiliyor olmamız çok kritik.

Bir Startup gelip Microsoft’un kapısını çalmadan önce hangi soruları kendisine sormalı? Bunun için bazı şartlarınız var mı?

Biz birlikte çalıştığımız startuplara her zaman aynı mesajı veriyoruz. Fikrinize ve ürününüze aşık olmadan önce o ürünün ulusal ve küresel ölçekte benzer ve rakiplerini iyi araştırın. Ürünü gerçek müşterilerde test edin ve önce müşteriye odaklanın. Ve en önemlisi teknolojiyi bir kaldıraç olarak kullanmalarını öneriyoruz her zaman. Biz bu yaklaşımdaki girişimlerin diğerlerinden çok daha başarılı olduğunu görüyoruz.

Sizce Startup Dostu şirketler kültürünün ülkemizde daha da gelişmesi için hangi adımlar atılmalı. Bu noktada sorumluluk bilinci nasıl gelişebilir?

Nesnelerin Interneti, M2M, Yapay Zeka gibi alanlar dünyada hızla büyüyen teknoloji alanları. Bizler de Türkiye’de bu alanlara odaklanan girişimlerin sayısının artması için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. StartersHub ile başladığımız IoT Hızlandırma Programı gibi dikey programlarla girişimleri bu alanlarda hem teknik, hem de satış/pazarlama, iş geliştirme alanlarında desteklemeye devam edeceğiz.