PİLOT Demo Day basın toplantısı gerçekleşti

Girişimciler ve yatırımcıları bir araya getiren Türk Telekom “Pilot Demo Day” basın toplantısı, Zorlu Center’da gerçekleşti.

Bu yıl 5.’si düzenlenen Demo Day gününde, Türk Telekom PİLOT programının 5.dönem mezunları olan Artiwise, Bir Fatura, Frizbit, Mobilya Takip, Nara, Optiyol, Propars, SaltCommerce, Vexrob ve Visar projelerini yatırımcılar ile buluşturdu.

Düzenlenen etkinlikte, girişimcilik ekosistemine yönelik birçok konudan bahsedilmesinin yanı sıra, 2013 yılından beri girişimcilik ile alakalı projelerin yürütülmesini sağlayan PİLOT programı ve projeler hakkında detaylı bilgiler de verildi.

Girişimcilik ekosistemine sağladıkları faydaların yanı sıra ülkenin ekonomik büyümesine de katkıları olan Türk Telekom, işsizlikle de mücadele eden bir model üzerinde çalıştıklarını ifade eden Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, basın toplasında yaptığı konuşmada şunlardan bahsetti;

“Ekonomik büyüme ve işsizlikle mücadele alanında ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor. Henüz fikir aşamasındaki girişimlerden ürünün ticari hale getirildiği büyüme potansiyeli taşıyan girişimlere kadar girişimciliğin her aşamasını kapsayan bir destek anlayışımız var. Şu anda kuruluş işlemleri devam eden “Kurumsal Girişim Sermayesi” şirketiyle girişimciliğe verdiğimiz desteği bir üst aşamaya taşıyoruz. Ayrıca çok yakında girişimcilik için yepyeni bir imkân daha sunacağız. Girişimcilere, fikir sahiplerine, inovasyona merakı olan herkese kapımızın açık olduğu, yeni bir platform oluşturuyoruz.”

Geliştirdikleri ve destekledikleri projeler ile ülke ekonomisine de destek sağladıklarını belirten Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, “Attığı hemen her adımda ülke kalkınmasına katkı sağlamayı hedefleyen Türk Telekom’un uzun yıllardır girişimciliğin desteklenmesi konusunda önemli yol kat ettiğini vurguladı. Öte yandan 2013 yılından bu yana girişim hızlandırma programımız PİLOT ile erken aşama girişimleri destekledik. Bugüne kadar destek verdiğimiz 45 girişime sağladığımız kaynak ise 2 milyonu TL’yi buldu. Bu yıl programa katılma hakkı kazanan 10 girişimin her birine 75 bin TL maddi destek, eğitim ve mentorluk sağladık” ifadelerinde bulundu.