Öğrenciler girişimciliğe teşvik edildi

Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, “Yeni İşim Girişim” programının tanıtımını gerçekleştirdi.

Etkinlikte, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Koordinatör Vekili Mustafa Melih Emre Beji programın açılış ve tanıtım konuşmasını yaparak bu programın kendi girişimcilik fikirlerine ve iş modellerine sahip öğrencilerin başvurularına açık olduğunu söyledi. Programın amacının kabul edilen öğrencilerin mentörler desteği ile iş planlarını hazırlamalarını sağlamak ve onları doğru hibe mekanizmalarına yönlendirerek ticari işletmelerini kurdurmak olduğunu belirtti.

Etkinliğin diğer konuşmacısı TEB Girişimci Bankacılık Müdürü Fatih Canan ise Teknoloji odaklı bu programın Katma değer üretme amaçlı tüm projelere açık olduğunu ve programa katılmaya hak kazanan adaylara ücretsiz eğitim, danışmanlık, ofis desteği ve kuluçka ortamı sağlanarak projelerini ticarileştirmelerine imkan tanındığını açıkladı.

Mensubu olduğu bankanın bu işin pazarlama ayağını yürüttüğünü belirten Canan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile bu program çerçevesinde Türkiye’nin çeşitli illerinde oluşturdukları Girişim Evleri ile girişimcilere fikirlerini, iş modellerini ticarileştirme fırsatı sunulduğunu belirtti.

Etkinliğin son konuşmacısı, Turta firmasının sahibi girişimci Umut Erkal ise teknolojik, yapılabilir, ayakları yere basan, ortaya yeni bir şey çıkarabilecek fikirlerin daha önce yapılmış olsa bile getirdiği yenilik veya rekabet ile ticarileştirilebileceğini, girişimcilerin fikirlerim çalınır korkusuyla ya da nasıl olsa yapılmıştır “diyerek iş fikirlerini ortaya atmaktan çekinmemeleri gerektiğini ifade etti.

Konuşmacılar tarafından gerçekleştirilen sunumların ardından soru cevap kısmı ile etkinlik sona erdi.