Melek yatırımcıların girişimcilere yatırım yapabilmesi için son fırsat

Dünya’nın ve Avrupa’nın tanınan kuluçka merkezleri arasında bulunan İTÜ Çekirdek, bu sene almış olduğu pek çok girişim başvurusu arasından seçilen ve almış olduğu destekle ürün aşamasına kadar gelmeyi başaran 120’den girişim için melek yatırımcı arıyor.

Kurulduğu 2011 yılından bu yana her sene düzenli olarak 23 Kasım’da gerçekleştirilen “Big Bang Startup Challenge” isimli yarışmada yeni girişimler kamuoyuyla tanışacak ve müşterileriyle başarıya ulaşabilmek için yola çıkacak. Yarışma gecesi aynı zamanda, girişimlerin onları destekleyen kurumsal şirketlerden aldıkları hibe tutarları ve melek yatırımcılardan aldıkları toplam yatırım miktarları da açıklanacak. Geçen yıl 5.000.000 TL tutarında yatırım ve hibe yapılan etkinlik, bu tutarla dünyanın en büyük üç girişimcilik yarışmasından biri olmuştu. Big Bang 2017’de bu tutarın da aşılması bekleniyor.

Girişimcilerin ihtiyaç duydukları başlangıç sermayesine kavuşabilmesi için İTÜ Çekirdek, Ekim – Kasım ayları boyunca, yatırım yapma sözü veren melek yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getirecek. Yola yeni çıkan girişimciler, bu sayede onları destekleyecek olan yatırımcılar ile buluşacak.

İTÜ ARI Teknokent, geçtiğimiz aylarda yatırımcılara bir kamuoyu çağrısı yaparak, yatırımcıları girişimcilere destek olmaya söz veren yatırımcılar arasına katılmaya davet etmişti. O tarihten bu yana 10 bireysel yatırımcı, 14 yatırım ağı ve 40 kurumsal yatırım şirketi, Big Bang 2017 yatırımcıları arasına dahil oldu.

Big Bang 2018 jürisinde yatırımcı olarak yer almak isteyenlerin, tercihen daha önce bir girişimciye yatırım yapma tecrübesi olan yatırımcıların, Big Bang 2017 sürecinde tanışacağı en az 1 girişime, en az 50.000 TL yatırım yapmaya söz vermesi gerekiyor.

Eğer yatırımcı daha önce melek yatırım tecrübesine sahip değilse, İTÜ ARI Teknokent tarafından gerekli temel bilgi ve yönlendirmeleri sağlanıyor. Böylece, yatırımcılar, binlerce başvuru içinden süzülüp gelen, teknoloji kullanarak rekabette avantaj yakalamayı hedefleyen, Türkiye’nin en iyi girişimci adayları ilk tanışan yatırımcılar arasında olma avantajını yakalıyor.

Girişimcilerle müzakere edip yatırımda anlaşan yatırımcılar, yatırım kararlarını 23 Kasım’da gerçekleşecek olan Big Bang 2017 sahnesinden tüm dünyaya ilan etmenin keyfini yaşarken, bütün süreç boyunca ve yatırım sonrasında İTÜ ARI Teknokent’in bilgi ve uzmanlığını yanına almış olacak. Yatırımcılar ayrıca hızla büyüyecek girişimlerde, kısa sürede parasını katlayarak çoğaltma imkânıyla, girişimcilerin yolunu açmanın mutluluğunu bir arada yaşayacak.

4 Ekim itibariyle yatırımcılar bu yılın girişimcileriyle tanıştırılmaya başlayacak. 2017 girişimcileri ile ilk kez tanışan ve yatırımlarını Big Bang 2017 sahnesinden açıklayacak melek yatırımcılardan birisi olmak için 30 Eylül’e kadar başvuruya açık olacak.

Big Bang 2018 ve İTÜ Çekirdek hakkında daha detaylı bilgi almak için http://www.itucekirdek.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.