Küresel Unicorn girişimleri nasıl okumalıyız?

Piyasa değeri bir milyar doları geçen girişimler Unicorn adı veriliyor. World Economic Forum yayınladığı Unicorn haritasıyla dünyaya bakışımızı değiştiriyor.

World Economic Forum (WEF) geçtiğimiz ay, piyasa değeri bir milyar doların üzerine ulaşarak Unicorn olmaya hak kazanan girişimlerin kullanılarak hazırlanan farklı bir dünya haritasını web sitesinde paylaştı. Dünyaya yeni ve farklı bir pencereden bakmamızı mümkün kılan bu haritaya aşağıda göz atabilirsiniz.

Her ne kadar görmeye alışkın olduğumuz dünyayı andırsa da aslında bazı ülkelerin devasa boyutlara ulaşırken bazılarının neredeyse yok olduğuna şahit oluyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan hemen dikkat çeken üç büyük kümelenme olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın geri kalanı ise ya hiç yok ya da küçük noktacıklardan ibaret.

Bir girişimin Unicorn olmaya giden yolda içinde bulunduğu coğrafyanın temel şartları büyük önem taşıyor. ABD’de Silikon Vadisi’nin girişimler için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen artık yok. Öte yandan Çin’deki şahlanma ve Hindistan’ın hızlanışı gözden kaçmamalı.

Elbette bir girişim için doğru ve yeterli kaynaklar ile işbirlikleri büyük öneme sahip. Hiç kimse Silikon Vadisindeki yatırım sunan imkanları inkar edemez. Öte yandan girişimlerin ürettikleri çözümlerin yerel ve küresel olması da büyük öneme sahip. Uber ABD merkezli bir girişim ancak tüm dünyaya yayılarak büyümeye devam ediyor. Airbnb bir diğer benzer örnek.

Çinli girişimlerin pek çoğu küresel arenaya çıkmasalar dahi birer Unicorn olmayı başarıyorlar zira ülkenin 1,5 milyarı aşan nüfusu ve her gün giderek artan teknoloji kullanım penetrasyonu bunu mümkün kılıyor. Hiç bir zaman kullanmayacağımız Çinli bazı girişimlerin çözümleri 1 milyar insana ulaşarak bu girişimleri Unicorn yapmayı başarıyor. İşin doğrusu ABD için de bu imkan söz konusu. 350 milyon nüfusa sahip ABD’de girişimler büyük bir pazara çıkıyorlar ve aynı zamanda İngilizce dil avantajı ile bu dilin anavatanı İngiltere, günlük yaşamda kullanıldığı Hindistan, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkelere hızlıca giriş yapmak mümkün olabiliyor.

Haritada Türkiye yok! 80 milyon yerel nüfusumuz ile bir Unicorn çıkartma gücüne sahip değiliz diyemeyiz, belki bu mümkün olur ancak kısa vadede olması mümkün değil. Bu sebeple Türkiye’den Unicorn çıkartabilecek bir ekosistem kurmak için küresel düşünen ve küreseli kucaklayan yapılar ve ortamlar geliştirmemiz gerekiyor. Belki de Startup Dostu yerli bir Silikon Vadisi kopyalamak yerine ülkenin tamamını küresel dünyayı kucaklayan Startup Dostu bir mecraya dönüştürmenin zamanı artık gelmiştir.

Kapak Görseli: REUTERS/Noah Berger