Kadın merkezli girişimcilik destekleri öne çıkıyor

Türkiye’de kadın girişimcilerin desteklenmesi noktasında öne çıkan çalışmaların sayısındaki artış dikkat çekiyor.

Kadınların kişisel markalarını oluşturmaları, liderlik tarzlarını keşfetmeleri, kurguladıkları kendi gelecek hedeflerini hayata geçirmeleri ve genel itibarıyla potansiyellerini en üst seviyeye yükseltmeleri, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yoğun şekilde desteklenen konular.

Diğer yandan ekonomiye kazanım sağlanması için girişimciliğe yönelimin, mental ve maddi anlamda desteklenmesi büyük önem taşıyor.

İşte bu bağlamda ülkemizde son yıllarda kadın merkezli program ve fonların öne çıktığı görülüyor. Kadınların girişimciliğe yönlendirilmesi için yürütülen sürdürülebilir çalışmaların, teşviklerin sayısında artış kaydediliyor…

Bu kapsamda sürdürülen özenli çalışmaların başında belki de KOSGEB’in kadınlara yönelik devlet desteği, hibe ve teşvikler geliyor.

Devlet desteği ile kadınların ekonomiye kazandırılması ve daha fazla istihdam sağlanması amacıyla yürütülen KOSGEB programlarının önemli sayıda kişiye ulaştığı kaydediliyor.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), kadın girişimciliğin gelişmesine dair çalışmaları ile dikkat çekiyor. TOBB – İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu, Arya Kadın Yatırım Platformu öne çıkanlar arasında. Ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF), kadınların desteklenmesi için çalışmalar yürütülen bir diğer platform durumunda.

Kadın girişimciliğinin geliştirilmesi bağlamında birçok kamu ve özel kuruluşun ilham verici çalışmalar yürüttükleri görülüyor.