İzmir’de genç girişimcilere mentor desteği

İzmir’de 20 genç girişimci girişimci, TÜBİTAK’ın 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı’na mentor desteği ile hazırlandı.

İzmir’de girişimciler, şehrin eğitim kurumlarının iş birliği ile alanında uzman mentorlarla temas kurdu. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki Bireysel Genç Girişim Destek Programı kapsamında dezavantajlı bireyler, çocuk istismarı, animasyon, sanal market gibi alanlarda çalışmalar yürüten 20 girişimci belirlendi ve mentorlar tarafından çeşitli konularda yönlendirildi.

Söz konusu girişimcilerin 150 bin TL hibe desteği sunan TÜBİTAK’ın 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı için hazırlandıkları bilgisi paylaşıldı.

Konuyla ilgili paylaşımda bulunan İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, “Gençlerimiz, robotik el üretiminden ziraat uygulamalarına, çocukların korunmasından sosyal buluşma platformu oluşturulmasına dek farklı projeler geliştiriyor. Bu projelerin sadece fikir aşamasında kalmasını istemiyoruz. Bu amaçla, gençlerimize yol göstericilik yapıyoruz. Fikir aşamasından projelendirmeye, bilimsel teknolojiden üretime kadar tüm safhalarda ihtiyaçları karşılamayı hedefliyoruz. Ülkemizin geleceğinin girişimcilikte olduğunu düşünüyoruz. Projelerinin hayat bulması için onlarla birlikte adımlar atıyoruz” dedi.

“Yaratıcı ve uygulamaya dönüşecek projeler bulunuyor…”

Mentorluk görevini üstlenen Emin Okutan ise “Girişimcilerimizin çok yaratıcı ve uygulamaya dönüşecek projeleri bulunuyor. Ancak fikirlerini hayata geçirme sürecinde sıkıntı yaşayabiliyorlar. Tıkandıkları noktalarda onlara yardımcı olarak daha yenilikçi çözümler geliştirmelerini sağlıyoruz” dedi.