İTÜ ÇEKİRDEK’ten girişimcilere büyük destek

Dünyanın en iyi 20 kuluçka sistemi arasında yer alan İTÜ Çekirdek, son 5 yılda 722 girişim ve 1.613 girişimciye toplam 20 milyon TL’lik bir destek sağladı.

İTÜ Çekirdek tarafından her dönem sonunda düzenlenen Big Bang isimli yarışmada geçtiğimiz sene 5 milyon TL değerinde ödül verilmesiyle dünyanın en fazla kaynak sağlayan üç girişimcilik yarışması arasında yer almaya hak kazandı.

Girişimcileri proje aşamasından başlayarak destekleyen ve süreç içinde eğitimler, mentorluk, geniş network imkanı, çalışma alanları ve ürün geliştirmeye olanak tanıyan laboratuvar ile destekleyen İTÜ Çekirdek, Big Bang yarışması ile de girişimcilerin yatırım almalarına olanak tanıyor.

İTÜ Çekirdek süreci ve Big Bang ile birlikte işlerini büyütme olanağı yakalayan girişimciler başarı hikayelerine imza atıyor. Buna göre İTÜ Çekirdek’te şirketleşme aşamasını tamamlayan 175 firma toplamda yaklaşık 20 milyon TL’ye varan ciro elde etti. 175 firmanın toplam değerlemesi 400 milyon TL oldu. Bu firmalar 450’den fazla kişiye istihdam sağladı.

İTÜ Çekirdek, Kasım ayında gerçekleştirilecek Big Bang 2017’de girişimcilere aktarılacak ödülün artırılması amacıyla yatırımcılara da çağrıda bulunuyor. Melek yatırımcılar, melek yatırım ağları ve risk sermayesi şirketleri, en az 50.000 TL yatırım yapmaya ve jüri üyeleri arasına katılmaya davet ediliyor. Çağrıya cevap verecek yatırımcılarla birlikte girişimcilere 5 milyon TL’nin üzerinde ödülün aktarılması hedefleniyor.

İTÜ Çekirdek sürecine katılmak ve Big Bang’de yer almak isteyenler 19 Ağustos tarihine kadar başvuruda bulunulabilir. İTÜ Çekirdek hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilir.