İstanbul dünyanın en önemli 10 Deeptech girişimcilik şehri arasına girdi

Bu sene ilk kez, Türkiye Finalleri’nin de dahil edildiği dünyanın en kapsamlı uluslararası deep-tech (Ar-Ge yapan) girişimcilik yarışmasında top 500 finalist değerlendirme süreci tamamlandı. Dünyayı değiştiren bilim insanları ve inovatörlerin yer aldığı jüri ekibinin değerlendirdiği en iyi 500’de Türkiye’den rekor sayıda girişimci kabul edildi. İstanbul, başvuran girişimci şehirler arasında 8’inci sıraya yükseldi.

Türkiye’nin 60’tan fazla TTO, kuluçka ve hızlandırma merkezleri ile ekosistem partneri olan, bilim-teknoloji girişimcileri için kurulan girişim Hello Tomorrow’un bu yıl 5’inci kez düzenlenen “Uluslararası Deep-tech (Bilim ve Teknoloji) Yarışma”sı Hello Tomorrow Global Challenge kapsamındaki top 500 finalist seçildi. 119 ülkeden, 4500 girişimin değerlendirildiği yarışma kapsamında Türkiye’den başvuru sayısını 6’ya katlayarak rekora imza atan, 120 girişimci de Hello Tomorrow’un global inovatör ve bilim insanlarının yer aldığı jüri ekipleri tarafından değerlendirildi.

Türkiye’den 4 dalda 3 finalist özel mentorlük eğitiminden geçecek!

Ülkemizi yakından ilgilendiren “enerji ve çevre”, “sağlık ve biyoteknoloji”, “endüstri ve new materials” ve “veri ve yapay zeka” olmak üzere 4 ana dalda başvuruların incelendiği girişimciler 12 finaliste indirgendi. Bu finalistler, her dalın kendi kategorisinde en iyi 3 girişimin sahibi Bu girişim sahipleri Kasım ayında Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)’nın ev sahipliğinde düzenlenecek kapsamlı mentorlük günlerine katılacak ve özel Hello Tomorrow etkinliğine kadar eğitim alacak. Buna ek olarak Türkiye’deki bil – tek girişimcilik ekosistemine değer kazandıracağı öngörülen 11 girişimci daha bu mentorlük eğitimlerine katılma hakkı kazanacak.

Finalistler, Elektrikli Uçak Ampaire’nin Kurucusu ile Aynı Sahneye Çıkacak!

Seçilen girişimciler, 10 haftalık dünyanin öncü kurumların da verdiği eğitim programlarına katılacak. Girişimcileri yakından ilgilendiren 3 ana başlıkta (teknik/bilimsel eğitim, mesleki/strateji eğitim, finansal model) eğitimlerini başarıyla tamamlayan girişimciler, kuruluşun Türkiye ayağının 11 Aralık 2018 tarihinde düzenleyeceği özel etkinliğe katılarak, kendilerini uluslararası çaptaki yatırımcılara ve jüri üyelerine anlatarak, girişimlerini sunma fırsatı yakalayacak.

Hello Tomorrow Türkiye bu sene de önde gelen girişim sahipleri ve kurucularını İstanbul, Zorlu PSM’ye getirecek. Aralarında elektrikli uçak Ampaire’in kurucusu Kevin Noertker, Artırılmış Realite şirketi MODAR’un CEO’su Raymond Lo gibi isimlerin olduğu ve 11 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşecek Hello Tomorrow Türkiye Finalleri’nde jüri tarafından seçilen ve kategori birinciliklerini elde eden 4 start-up, 14 – 15 Mart 2019 tarihlerinde Paris’te düzenlenecek olan yatırım gününe ve global zirveye katılarak 200‘den fazla uluslararası yatırımcı ile buluşma hakkı kazanacakları global zirveye de davet edilecek.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Ev Sahipliğinde Mentors Network Turkey ile Hello Tomorrow Mentorlük Günleri Kasım ayında

Kazananlar ve Türkiye’den başvurusu seçilen 12 girişimcinin yanı sıra, değer kazandıracağı öngörülen başarılı 9 ek girişim daha seçilen finalistlerle birlikte, bilim ve teknoloji alanının uzman isimleri ile buluşma, TTGV kitlesel fonalma platformu Ideanest üzerine ek fon bulma, Türkiye’nin lider mentör ağı Mentors Network Turkey’den mentörlük ve ABD ve Avrupa’nin lider üniversitelerinden online kurslara katılma şansına sahip oluyor.

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’nin yerli teknoloji üretim stratejisi kapsamında hareket eden Hello Tomorrow Türkiye’nin Kurucusu Timur Topalgökçeli; “Hello Tomorrow Türkiye olarak bilim ve teknoloji tabanlı girişimlerin konjonktürde uygun şekilde ‘pivot’ etmeleri’ne yardımcı oluyoruz. Bizim Hello Tomorrow olarak logomuz mücevher. Mücevher olarak gördüğümüz girişimleri ham halinde bulmalıyız ki uygun inovatör ve bilim insanları ile buluşturup doğru yatırımcı ile temas ettirelim ve girişimleri gerçek katma değere dönüştürelim. Bu misyon ile Türkiye’de 2016 yılında temas ettiğimiz ilk günden bugüne ülkemizin 4 kösesinden 3000’den fazla kişilik çok değerli bir topluluk oluşturduk. Teknoloji bazlı inovatif ve yeni ürünleri ekonomik değer zinciri içerisine yerleştiriyoruz ve ticarileşmelerini hizlandiriyoruz. Böylece hepimiz için önemli alanlarda önemli katma değer yaratıyoruz.” açıklamalarını yaptı.

Topalgökçeli, yazılım sisteminin iyileştirilmesi veya bir hastalığın tedavisinde hızlandırıcı bir ilaç geliştirmek veya temiz bir teknoloji üretimine fayda sağlama örnekleri üzerinden bu sene katılan ve seçerken titizlikle analitik incelemelerin yapıldığı araştırma sonuçlarında finale kalan girişimleri açıkladı:

Sağlık ve Biyoteknoloji

 • Geen
 • Interact Medical Technologies
 • Spirohome

Enerji ve Çevre

 • IGNIS
 • Loggma
 • NanoMatTR

Endüstri ve ‘New Materials’

 • BPREG
 • Nanografen
 • Strategic Innovation Initiatives

Veri ve Yapay Zeka

 • Quant Co
 • Stroma Vision
 • Tazi Bilisim

Ek ve özet bilgiler:

Program hakkında bilgi ve önemli tarihler:

 1. Hello Tomorrow Türkiye Özel Deeptech Mentor Günü: Kasım 2018
 2. Hello Tomorrow Türkiye Finalleri: 11 Aralık – 2018, Zorlu PSM, Istanbul
 3. Hello Tomorrow Global Challenge finalistlerin ilan edilmesi: 8 Ocak 2019
 4. Hello Tomorrow Global Yatırımcı Günü: 13 Mart 2019
 5. Hello Tomorrow Global Zirvesi: 14 – 15 Mart 2019

Bilgi için: www.hello-tomorrow.org.tr