Isparta güllerini Dünya ile tanıştıran Türk girişimci kadın: Gülşah Gürkan

Özellikle Isparta ve çevresinde yetiştiriciliğinin yapıldığı gülleri bir marka haline getirip dünyanın bir çok ülkesine satışını yaparak adını duyuran bir kadın girişimciden bahsedeceğiz size.

1965’ten bu yana gül yetiştiriciliği yapan ve bir çok kozmetik firmasına gül hammaddesi satan Gürkan A.Ş aile şirketinin 3.kuşak yöneticisi olan Gülşah Gürkan yaptığı bu girişim ile firmasını ve Isparta güllerini dünyanın bir çok yerine tanıttı.

Eğitimini Londra’da tamamladıktan sonra bir süre danışmanlık ve perakendecilik sektörlerinde çalışan Gürkan, 2000 yılında ailesinin işlettiği Gürkan A.Ş’de çalışmaya başlıyor. Aile şirketinin ürettiği “Rosa Damascena” türü güllerin kozmetik sektöründe sıklıkla kullanıldığını fark eden Gürkan, bu güllerden bir çok çeşit hammadde üretmeye başlıyor.

Gürkan, güllerin çeşitli işlemlerden geçerek gül yağı ve gül suyu üretilmesi sonucu ürünler üretmeye başladı. 4 ton gül yaprağından 1 kilogram gül yağı çıktığını belirten Gürkan, bu saflıkta üretilen başka ürünlerin olmadığını fark ederek, ürünlerini piyasaya sunmaya başladı.

Gülsha” adıyla bir kozmetik firması kuran Gürkan, gül suyu üretimi ile yolculuğuna başladı. Fransa’daki bir çok uzmanla ortak bir çalışma yaparak ürün kalitesini ve saflığını ön planda tutan Gülsha firması, ürünlerin yapısının bozulmaması için ürünlerin satışını cam şişelerde gerçekleştirdi. Ürünlerin güneş ışığından etkilenmemeleri için de renkli şişelerde satılan Gülsha ürünleri 2012’den bu yana piyasada satılmaya devam ediliyor.

Ülke içindeki satış miktarlarının yüksek olması sonucu, Gülsha ürünleri yurt dışından da talep görmeye başladı. Başta Amerika olmak üzere bir çok ülkeye ihraç edilen Gülsha ürünlerinin, duty free mağazalarında da satışı yapılmaktadır.

Isparta güllerini farklı ürünler üretmek için kullanan ve yurt dışında da adından bahsettiren bu kadın girişimci hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız websitesini ziyaret edebilirsiniz.