İşaret dilini tercüme eden yazılım

Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılımcısı seçilen, işaret dilini tercüme eden yazılımı geliştiren Neval Çam, Stanford Üniversitesi’nden burs hakkı kazandı.

16 yaşında olan Neval Çam, geliştirdiği yazılım ile bir çok engelli vatandaş için umut kaynağı oldu. 10. sınıfta Leap Motion aracılığıyla geliştirmiş olduğu işaret dilini tercüme eden yazılımla Microsoft’un ilgisini çekerek yılın en başarılı kadın yazılımcı ödülünü alan Neval, bu başarıyla birlikte Stanford Üniversitesi’nde mühendislik fakültesi bilgisayar bilimleri bölümünde 4 yıl boyunca tam burslu olarak okuyabilme hakkını da kazandı.

Lise döneminde öğrendiği yazılımın üzerine giderek bu başarıyı elde ettiğini söyleyen Neval, hayalinin işitme engellilerin, işaret dili bilmeyenlerle anlaşabileceği bir program yazmak olduğunu dile getiriyor. Ve hayalini gerçekleştirmek için yapay zekayla çalışan bir çok proje geliştirdiğine söylüyor.

Akıllı telefonlarla da kullanılabilecek şekilde tasarlanan program, işaret dilini hemen tercüme ederek engelli kişiler ile oluşabilecek iletişim sorunları tamamen ortadan kaldırmaktadır. Şu an bu proje üzerinde bir çok üniversite çalışmakta ve geliştirme yapmaktadır.

Neval’in Stanford Üniversitesi’ne kabul edilişinin en büyük nedenlerinden biri olan bu proje, onun yapay zekaya olan ilgisini de arttırmış. Stanford Üniversite’sinde yapay zekayla ilgili çalışmak istediğini söyleyerek, mezun olduktan sonra Türkiye’ye gelerek çalışmalarına burada devam etmek istediğini ve kendi ülkesi için projeler geliştirmek istediğini açıkladı.