İMECE Maker Fest 2017 Ankara’da gerçekleşti

Ankara Cer Modern’de düzenlenen İMECE Maker Fest, 300’ü aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İMECE Programı kapsamında düzenlenen İMECE Maker Fest Ankara’da şuana kadar gerçekleşmiş olan en yoğun katılımlı ve geniş kapsamlı girişimcilik etkinliklerinden biriydi.

Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından hazırlanan İMECE Maker Fest‘de, ekonominin sürdürülebilirliğin sağlanması için üretme alışkanlığının yaygınlaştırılması amaçlanarak Türkiye’nin çeşitli üreticileri ile mülteciler ve girişimciler buluştu.

Daha öncesinde İMECE programına katılarak eğitim alan 90 mülteci ve Türk girişimci, İMECE Maker Fest‘de yaptıkları ürünleri sergileme fırsatına da sahip oldular. Festival boyunca katılımcılar için birçok etkinlik ve atölye de düzenlendi. Robotik, drone, hareketli heykeller, deriden aksesuar yapımı gibi birçok atölye çalışmalarının da düzenlendiği etkinlikte, 3 boyutlu yazıcılar ile yapılmış deri ve örgüler ile hazırlanan objeler, atık malzemelerin kullanımıyla hazırlanan çeşitli ürünler gibi birçok ürün de sergilendi.

Türkiye’de maker hareketine destek veren birçok firma standının da bulunduğu festival ile ilgili, Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral“Habitat Derneği olarak, toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürütüyor, insan kaynaklarını destekleyerek, gençleri bilişim odaklı girişimciliğe davet ediyoruz. Uzun yıllardır Türkiye’deki maker hareketinin bir parçasıyız. Bu nedenle Türklerin ve mültecilerin iş kurma süreçlerini destekleyen birçok etkinlik yapıyoruz. Ankara’da bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük girişimcilik etkinliklerinden biri olan İMECE Maker Fest 2017’in üreticilerin ve girişimciliğin önemine dikkat çekmek için önemli olduğu kanaatindeyiz” ifadelerinde bulundu.

Gençleri bilişim odaklı girişimciliğe davet ederken, mültecilerin de iş kurmalarını destekleyen birçok etkinlik düzenlemesini sağlayan İMECE Programı, gençleri tüketici konumundan çıkarak, teknoloji ve bilişimi kullanarak üretici olmaya da yönlendiriyor. Bu konu hakkında görüşlerini bildiren Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, “Teknoloji ile ‘kendin yap’ kültürünü bir araya getiren ve dünyada hızla yayılan bir akım olan ‘Maker Hareketi’ kapsamında gerçekleştirdiğimiz İMECE Maker Fest 2017 Programı ile hem Türk hem de mülteci üreticilerin, ülkenin maker ekosistemine dahil olmasını hedefliyoruz. Yeni nesil tüketimden değil üretimden geçen bir nesil olmalı. Var olan kaynakları araştıran, ihtiyaca yönelik çözümler üreten, hiç var olmayan şeyi keşfeden, son teknolojilerden haberli, sabırlı, hevesli ve becerikli gençliği destekliyoruz. Gençler artık kendileri yapıyor, üretiyor. Biz de onları, eksik kaldıkları noktada eğitimlerle destekliyoruz” diyerek gençleri cesaretlendirdi.

Yaptıkları Maker etkinlikleri ile gençlerin üreticiliğini arttırmayı hedeflediklerini belirten Hazır, “Makers Day’ler ile yaratıcılık kültürlerinin gelişmesini sağlıyoruz. Eğitimlerimiz, yaratıcılık ve inovasyon üzerine kuruluyor ve birlikte yeni fikirler ve çözümler yaratmaya ve bunları denemeye, yeni ürünler üretmeye ve bu ürünlerle ve süreç ile ilgili raporlar yazmayı içeriyor. Amacımız gençlerin keşfetme, araştırma, işbirliği ve etkileşimle bilgilerini geliştirmek ve toplumu ve dünyayı anlamalarını ve toplumu ve dünyayı daha iyiye doğru değiştirmelerini sağlamak” diyerek sözlerini noktaladı.