İlk müşterisini nasıl kazandı? -1 Foursquare

Başarılı girişim Foursquare, ilk müşterilerini nasıl kazandı? Elbette bir dizi ‘taktik’ sayesinde…

Deneyimsel pazarlama alanında ilginç kitaplar var, aslında kelime anlamıyla birebir örtüşüyor, adı üzerinde deneyimi gerekli kılıyor. Ardından da ‘işte bu’ diyenler deneyimi devam ettiriyor.

Bu şekilde uzun yıllardır süregelen alışkanlıklar söz konusu, elbette bunun girişimciler açısından da aynı eksende devam eden etkisi, yani kazanımlar. Peki köklü girişimler ilk müşterilerini nasıl kazandı?

İşte bu ilginç sorunun yanıtlarını ele alacağımız yazı dizisinin ilk konuğu Foursquare.

İlk çıktığında neredeyse Facebook’la yarışır bir ‘yazılım’ olan Foursquare, temelde restoran gibi yerel işletmeleri bulup check-in yapabilmenize olanak tanıyor. Hiç merak ettiniz mi ilk müşterilerini nasıl kazandı? Elbette bir dizi ‘taktik’ sayesinde.

Foursquare, ilk müşterilerini ilgi çekici kampanya ve bedava servislerle kazandı. Check-in yap indirimi kap tarzı kampanyaları çok tuttu. Platform, sağladığı indirimlerle adeta domine etkisiyle büyürken özel hediyeler de veriyordu, ayrıca kullanım deneyimi de sevildi. Kullanıcılar, gittikleri mekanların fotoğraflarını çekip uygulamaya yükleyebiliyordu, böylelikle bir mekana gitmeden önce ilk başvurulan platform olmayı da bildi.

İnovatif özellikler ve kampanyalar derken Foursquare, bir dönemin en büyük mobil uygulama trendlerinden biriydi. Günümüzde de varlığını, her ne kadar eskisi kadar etkin olmasa da, başarıyla sürdürüyor.