Hizmet alan da veren de aynı platformda : Armut.com

Yeni bir eve taşınıyorsanız ya da badana, tadilat gibi işleriniz var ama bunları yapacak elemanlara nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsunuz. Hele ki o mahallede yeniyseniz.

Büyüklerden çok duymuşuzdur “eskiden komşuluk vardı, aynı mahalledekiler birbirlerini tanırdı, gelim gidim vardı” diye. Şimdi 5 katlı bir binada üst katınızda kim yaşıyor bilmezsiniz bile belki de.  Ya da yeni bir eve taşınmışsınızdır ve su tesisatından anlayacak birine ihtiyaç duyarsınız. Ama çevrede kimse tanıdık olmadığı için soramazsınız da.

İşte Armut.com‘un da böyle bir hikayesi var. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan Başak Taşpınar Değim, Koç Üniversitesi’ndeki MBA eğitiminden sonra hem çalışmak ve eğitim hayatına devam etmek için Amerika’ya gidiyor. Bir süre orada yaşamını devam ettiren Değim, oğlu dünyaya geldikten sonra Türkiye’ye geri dönme kararı alıyor.

Ülkesine döndüğünde taşınma sürecinde sıkıntılar yaşayan Değim, bu konu üzerinde düşünmeye başlıyor ve işinden istifa ederek hizmet almak isteyenler ile hizmet verenleri aynı platformda nasıl buluşturacağına dair daha detaylı düşünmeye başlıyor. 2011 yılında Armut.com’u kuruyor. Eşinin ve ortağının da desteği ile Armut.com sitesini açtıklarını bir kaç kişiye mail aracılığıyla bildiriyorlar. Çok fazla sayıda dönüş aldıklarını gören girişimci aynı zamanda, daha ilk günlerden site aracılığıyla hizmet talebi de aldıklarını fark ediyor. Bir süre eşiyle beraber hizmet talebinde bulunanlara danışmanlık da yapan girişimci, 2014 yılında ilk yatırımlarını aldıklarını belirtiyor.

Platform nasıl çalışıyor?

Öncelikle hizmet talebinde bulunacak kişi hizmet kategorilerinden birini seçerek bir talep formu oluşturuyor. Daha sonrasında bu talep formu site yöneticileri tarafından inceleniyor. İncelenen talep sonrasında, formdaki detaylar filtrelenerek kişinin karşısına dört taneye kadar sonuç çıkartılıyor. Ve kişi puanlamaya göre bir tercihte bulunuyor.

Toplumumuzda bizim için söz altın değerindedir. Bu yüzden Armut.com’da hizmet verene yapılan yorumlar, bir bakıma hizmet verenin de referansı oluyor. Bu sayede işini yaparken bunu da göz önünde bulunduruyor. Hem hizmet veren hem de hizmet talep eden için güven verici bir girişim.

Armut.com‘da bir çok kategori de bulunmakta. Badanacıdan tutun Android geliştiriciye kadar çeşitli meslekten çok sayıda kişiye ulaşabileceğiniz bir platform. Organizasyon kategorisini de içinde barındıran Armut.com sayesinde çocuğunuzun doğum günü partisi için güvenilir kişiler ile çalışabilirsiniz.

Biz de Startup Dostu olarak, kadın girişimci olan Başak Taşpınar Değim‘i, hizmet sektörüne sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ederiz ve Armut.com’a da başarılar dileriz.

Girişim hakkında detayı bilgi için Armut.com