Hızlı büyümek isteyen girişimler için iyziStart paketi

iyzico Pazarlama Müdürü Çağdaş Önen
iyzico Pazarlama Müdürü Çağdaş Önen

Ödeme teknolojileri sağlayıcısı iyzico girişimlere özel bir paket sunuyor. Son bir yılda, iyziStart adındaki, bu paketten faydalanan girişimler ortalama yüzde 360 büyüme sağlamayı başardı.

Türkiye’nin önde gelen ödeme platformlarından ve kendisi de aynı zamanda bir FinTech girişimi olan iyzico, yeni girişimcileri desteklemek amacıyla sunduğu iyziStart paketi ile girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunuyor. iyziStart paketinin sunduğu avantajlar sayesinde, girişimciler büyümeye odaklanıyor. iyziStart programı dahilinde 21 iş ortağı, ulusal ve uluslararası 8 destekçi yer alıyor.

Son bir yılda, iyziStart paketinden faydalanan girişimler ortalama yüzde 360 büyüme sağladılar. Bu girişimlerden bazıları 4 ülkede ofis ve iş ortaklığı kurarken, iyziStart’ı kullanan girişimcilerin aldıkları toplam yatırım tutarı ise 2,3 milyon TL’ye ulaştı.

iyzico’nun sunduğu hizmetler sayesinde girişimciler, hem BDDK lisanslı hem de Mastercard, Visa ve Amex gibi ödeme alanında dünya devi şirketlerin birlikte belirledikleri ve toplamda 200’ün üzerinde güvenlik kriterine sahip olan PCI–DSS sertifikalı bir ödeme kuruluşuyla çalışma şansına da sahip oluyor. Girişimciler, bu sayede işlerini büyütmeye odaklanabiliyor.

iyziStart paketine dahil olan startup’lar, ilk 3 ay boyunca tek çekim işlemlerde komisyon ödemiyor. Bunun dışında, alanında uzman iyzico ekibinden mentorluk desteği veriliyor. Girişimciler, iyzico’nun özel olarak sunduğu “ofis saatleri” ve “networking” etkinliklerine katılabiliyor. Programa dahil olan diğer girişimciler ile sürekli iletişim hâlinde olunması sağlanıyor. Ödeme sistemleri ile ilgili süreçlerin tamamını iyzico üstlendiği için, işleriyle ilgili diğer alanlara konsantre olmak kolaylaşıyor.

Girişimciler ayrıca, iyzico’nun başta AloTech, Amazon Web Services, Salesforce ve Kolektif House olmak üzere global ve lokal destekçilerin sunduğu özel paketlerden de faydalanabiliyor.

iyzico Pazarlama Müdürü Çağdaş Önen (fotoğrafta), iyzico’nun kuruluşundan bu yana girişimci ekosisteminden aldığı destekle büyüme kaydettiğini belirterek, iyziStart paketinin önemi hakkında şunları söyledi: “Ülkemizdeki girişimcilerimize destek verecek bir model olan iyziStart ile öncelikli amacımız, yolun henüz başında olan girişimcilerimizi, işlerinin temel noktalarından biri olan ödeme alma konusunda desteklemek. Biz iyzico olarak bu noktaya gelirken şunun her zaman altını çizdik: Ekosistemden aldığımızı yine ekosisteme geri vereceğiz. Ülkemiz girişimcilik ekosisteminin kılcal damarları olarak nitelendirdiğimiz kuluçka merkezleri, girişim hızlandırma programları, melek yatırımcılık ağları başta olmak üzere 21 adet iş ortağımızı programa dahil ettik. Onların referanslarıyla şu ana kadar 85 girişimciye ulaşarak onları iyziStart programına yönlendirdik. Bu girişimciler, ödeme almayı iyzico’ya emanet ederken, işlerini büyütmeye odaklandılar. iyziStart programını uluslararası boyuta getirmek adına önemli çalışmaları da planlamaya başladık.”

iyziStart programına katılım sağlamak girişimcinin son 3 sene içerisinde faaliyete geçmiş olması, iyzico’nun iş ortaklığı yaptığı kurumlardan birinin programına dahil olması ve online ödeme alan bir iş modeline sahip olması gerekiyor.