Hangi mevsimde hangi sebze?

Pazarlarda ve marketlerde mevsimi olmasa bile görmeye alışık olduğumuz meyve ve sebzeler bulunmakta. Sağlık sektöründe bu konu sıkça tartışılsa da, uzmanlar sağlıklı olanın mevsiminde tüketilmek olduğunu söylüyor. İyi de hangi mevsim de ne yetişir nereden bileceğiz?

Amerika merkezli bir girişim olan “Seasonal Food Guide” sayesinde insanlar yerel ürünlerin mevsimsel dönemlerini görebiliyorlar. Pazara ya da markete gittiğinizde o meyvenin mevsimi mi değil mi öğrenebiliyorsunuz.

Pazara gitmeden önce hangi meyve ya da sebzenin zamanı olduğunu görebildiğiniz bu uygulama ile daha bilinçli alışveriş yapmanız mümkün. Yerel olarak yetiştirilen ürün bilgisinin yanı sıra mevsimsel ürünler hakkında da sizi bilgilendirerek doğru sebze ya da meyveyi zamanında almanızı sağlıyor.

Bu uygulama, sevdiğiniz sebze ve meyvelerin mevsimi geldiğinde size bir bildirim de gönderiyor. Böylelikle çilek, karpuz ya da erik ne zaman çıkacak diye beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Uygulamanın sebze ve meyvelerin hangi mevsimde yetiştiğini göstermesinin yanı sıra farklı özellikleri de bulunmakta. Mevsimlik Gıda Rehberi sayesinde yerel ya da mevsimsel olarak yetiştirilen sebze ve meyveler hakkında nasıl pişirildiğinden, ne gibi yemek ya da tatlı yapılacağına dair detaylı bilgilere de ulaşabiliyorsunuz.

Bu uygulama aracılığıyla büyük market zincirlerinin yanı sıra yerel pazarların da kazanmasına yardımcı oluyorsunuz. Böylelikle çiftçilere de desteklemiş oluyorsunuz.

GRACE ekibi tarafından geliştirilen bu uygulama hakkında detaylı bilgi için – Seasonal Food Guide