Girişimcilikte 4 yeni fırsat alanı

Yapay zeka, siber güvenlik, ilaç ve ulaşım…
Yakından bakıyoruz…

Girişimcilikte sıra dışı modellerin her zaman bir adım önde olma olasılıklarının diğerlerine göre daha yüksek olacağı aşikar. Bu açıdan bakıldığında gerek yarışmalar, gerek yatırım haberleri bağlamındaki tablonun bir dizi ‘sıra dışı’ girişim modeli için çeşitli işaretler oluşturduğunu görmek mümkün.

Örneğin Çin merkezli Alibaba, geçtiğimiz aylarda SenseTime adlı yapay zeka girişimine 600 milyon dolar yatırımda bulundu. Toplam değerlemesi 4,5 milyar dolara ulaşan B2B odaklı teknoloji girişiminin ‘500 civarında’ müşterisi bulunuyor. Yapay zeka, girişimciler için yazılım, donanım, uygulama ekseninde önemli bir potansiyele merkez oluşturuyor.

Güvenlik, bir diğer öne çıkan girişim konusu. Pazarın son derece yüksek bir gereksinimle beklediği başarılı güvenlik girişimlerinin önü kesinlikle açık.

Ülkemizin yerli ilaç startup’ları için bir cennet olduğunu gönül rahatlığıyla belirtebiliriz. Üniversiteler, teknokentler, şirketler, yatırımcılar bu alandaki girişimlere büyük önem veriyor. Yeni girişim alanı arayanlara duyurulur.

Ulaşım ve startup dendiğinde akla ilk olarak Uber’in gelmesi son derece normal. Ancak ülkemizdeki startup’ların başarısı da kesinlikle dikkate değer. Motosikletli taşımacılıktan, taksiye, kolektif şehirlerarası yolculuğa kadar çok sayıda fikir, çeşitli girişimlerle değer kazanmaya, fırsatlar sunmaya devam ediyor.