Girişimcilik lise ve üniversitelerde odak noktası oluşturuyor

Lise ve üniversiteler girişimciliğe teşvikte önemli görevler üstleniyor.

Girişimci kelimesi küçük işletme sahibi ya da bir fikri, keşfi pazara sunmaya çalışan kimseleri çağrıştırıyor.

Girişimcilik için çok sayıda kitap var, kaynaklar ve önemli isimlerin konuşmaları, etkinlikler söz konusu. Ancak şu da bir gerçek ki girişimci adaylarının neyin işe yarayıp yaramadığını gerçek dünyada görmesi gerekiyor. Bunun için de ‘teşvik’ önemli bir etken oluşturuyor.

Lise ve üniversiteler, girişimciliğin desteklenmesi noktasında ciddi bir ivme yakalamış durumda.

Bu kapsamda öğrencilerin yenilikçi fikirleri destekleniyor, girişimcilik kulüpleri ile hem sosyal hem de teorik bilgileri destekleyen ‘gerçek’ anlamda ilham verici çalışmalar yürütülüyor.

Türkiye, girişimcilik kulüplerinin sayısındaki artışla dikkat çekiyor. Ek olarak teknokentlerin sağladığı fayda, çok sayıda genç girişimci için kısa sürede gelişim sağlayabilme anlamı taşıyor. Ayrıca girişimciliğe yönelik etkinlikler, kurumların öğrencilere yönelik destek programları ve yarışmalarla mevcut ekosistem ile ekosisteme ilgi boyutu gelişiyor.

Batı Connecticut Üniversitesi’nden Profesör Pauline Assenza, “Girişimcilik bir kariyer değil, akıl yürütme” diyor. Bir sorunun tanımlanması ve çözmek için yaratıcı yaklaşım gösterilmesinin önemine değiniyor. Yani girişimci olmak isteyen gençlere sorunlara karşı yaratıcı çözümler bulmaya odaklanma tavsiyesinde bulunuyor.