Girişimciler için oyun tavsiyesi : The Founder

Fikirleriyle iş hayatına yenilikler getirmek isteyen, çalıştığı yerin kendine göre göre olmadığını düşünen, bu işi ben şu şekilde daha iyi yaparım diyerek girişim dünyasına adım atmayı planlayanlar için geliştirilen bir oyun The Founder.

Çoğu insan inandığı, güvendiği şeyi hayata geçirmek için yıllarca bekliyor. Bazıları ise bunun için zaman kaybetmeden harekete geçiyor. Kendi işinin patronu olmak isteyen çoğu girişimci bu sürece dahil olmadan önce geçmişteki girişimleri inceleyerek kendine bir yol haritası düzenliyor. Biz de bu haritaya eklenecek bir uygulama olacağını düşündüğümüz The Founder’ı sizin için inceledik.

The Founder Francis Tseng tarafından geliştirilen, yeni bir iş kurmayı hedefleyen girişimcilerin pratik yapmalarını sağlayan, internet tarayıcılarında çalışan basit bir oyun.

Oyunu ilk açtığınızda sene 2001 ve (oyuna göre) o sıralarda sektörde az sayıda firma bulunmakta. Siz de bu firmalardan biri olmak için belirli miktarda fon yardımı alarak oyuna başlıyorsunuz. Tabi önce kendiniz için, daha doğrusu firmanız için bir isim buluyorsunuz. Firmanızın ismini bulduktan sonra, önünüze seçim yapabileceğiniz iki sektör sunuluyor. Biri donanım; elektronik cihazlar üretebileceğiniz diğeri ise bilgi; sosyal ağlar ve e-ticaret ile ilgilenebileceğiniz. Tabi bu sektörleri seçmeden önce oyun size “seçtiğiniz sektör dışında da firmanızı genişletebilrsiniz” şeklinde bir uyarı veriyor. Aslında her girişimcinin ihtiyacı olan o manevi desteği veriyor oyun size.

Daha sonrasında şirketinizin nereye kurulmasını istediğinizi seçiyorsunuz. Bunu seçerken şehirlerin bazı özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin; seçtiğiniz sektör bilgi sektöründe bir girişim ise, araştırma laboratuvarlarının bulunduğu bir şehir seçmek size ve girişiminize nasıl bir katkısı olabilir?

Girişim tek başına zorlu bir süreç olduğu için, oyunda bir de bir kurucu ortak seçmeniz gereklidir. Bu seçimleri yaptıktan sonra 100,000 $’lık bir destekle oyuna hazırsınız. Ama Startup Dostu olarak sizi uyaralım! Oyunda zaman hızlı ilerliyor ve gün geçtikçe size verilmiş olan fonda ciddi azalmalar yaşanıyor. Bunu oyun boyunca aklınızdan çıkarmamanız sizin yararınıza 🙂

Rehber sayesinde oyuna devam etmek gayet kolay. Ne yapmanız gerektiğine dair sürekli uyarı alıyorsunuz. Mesela ürün üretmeniz gerektiği konusunda bir uyarı aldıktan sonra, ürününüzü üretip onun markette yer almasını sağlayabiliyor, bu sayede kazancınızı artırıyorsunuz. Aslında gerçek hayatta karşınıza çıkacakları oyun sayesinde önceden yaşıyorsunuz.

Girişim dünyasına atılacak olan girişimcilere önerimiz olan bu oyunu oynayarak siz de pratik yapmak istiyorsanız The Founder sitesini ziyaret edebilirsiniz.