Girişimciler için gelecekte öne çıkacak 5 teknoloji trendi

Gelecekte teknolojinin hangi alanları adından daha çok söz ettirecek, hangi teknoloji trendleri öne çıkacak?

Türkiye’de teknoloji alanındaki projelerin sayısındaki ciddi artış dikkat çekiyor. Girişimciler için dünyadaki çeşitli örneklerden yola çıkılarak veya yerel ihtiyaçlar baz alınarak geliştirilen projelerle, gerek çeşitli startup etkinliklerinde, gerekse yürütülen araştırmalar neticesinde sıklıkla karşılaşılıyor.

Peki gelecekte teknolojinin hangi alanları adından daha çok söz ettirecek, hangi teknoloji trendleri öne çıkacak?

Yapay zeka

Dünya Ekonomik Forumu’nun en son toplantısına göre yapay zeka, yükselen teknoloji trendlerinden biri haline geliyor. Google CEO’su Sundar Pichai, bu teknolojinin potansiyelini ateş ya da elektriğin insanoğlu ekseninde meydana getirdiği etkiyle kıyaslamıştı.

Otomasyon

Bir diğer konu ise otomasyon. Her gelişme büyük önem taşıyor ve bu konuya yönelen girişimci sayısı hala geniş bir hareket alanının bulunduğuna işaret ediyor.

Blockchain

FinTech girişimleri, projeleri ve fikirlerinde artık Blockchain daha fazla gündemde. Üstelik öngörüler gelecekte de bunun artan seviyede devam edeceğini gösteriyor.

Siber güvenlik

IoT’nin giderek daha fazla yaygınlaşması, kurumsal ihtiyaçlar, mobilite ve genel itibarıyla internet kullanımında görülen eşgüdüm, siber güvenliğin girişimciler için artan seviyelerde dikkate değer bir konu olmasının temel nedenleri.

Biyoteknoloji

Her zaman inovatif fikirlere açık yapısı ve sağlık sektörünü dönüştürme potansiyeliyle geleceğe edim adımlarla ilerliyor.