Girişimci Röportajı: Çiley Ay, Smart Moderation

Smart Moderation yapay zeka teknolojisi ile pek çok farklı sosyal medya kanalı üzerindeki yorumları tek ekrandan yönetmeyi mümkün kılan bir girişim. Smart Moderation kurucu ortaklarından Çiler Ay ile Startup Dostu kavramını konuştuk.

Öncelikle sizi ve girişiminizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Çiler Ay, Smart Moderation kurucu ortağıyım.

Smart Moderation Facebook, Instagram, YouTube başta olmak üzere tüm digital platformlardaki yorumları tek arayüzde kullanıcılara gösteriyor ve bu yorumlardan spam reklam, küfür, hakaret ve saldırı içeren kullanıcı yorumlarını ve trolling saldırılarının gerçek zamanlı olarak tespit ediyor ve otomatik olarak gizliyor.

Geliştirdiğimiz yapay zekâ, piyasadaki diğer filtreler gibi kelime tabanlı olarak çalışmıyor; aksine tüm yorumları tıpkı bir insan gibi bütünsel ve anlamsal olarak analiz ediyor, yayınlanabilir mi yayınlanamaz mı olduğuna karar veriyor. Eğer yorum yayınlanamaz nitelikte ise, kullanıcının profilindeki bu yorumu otomatik olarak gizliyor. Tüm bunların hepsi 1 dakikanın altında bir sürede gerçekleşiyor!

Bir girişim için yatırımın sadece maddi kaynak olmadığını biliyoruz. Bu noktada kurum ve şirketlerin rolünü nasıl tanımlıyorsunuz?

Büyük kurumsal bir şirket için çok küçük bir karar ve bütçe olan bir destek, bir girişim için çok önemli bir referans ve ilerlemesinde önemli bir katalizör olabilir. Bu farkındalığın oluşması, girişim kültürünün gelişmesine muazzam bir katkı sağlayacak. Yapılan işlerin fark edilmesi, denenmesi ve hak ettiği değeri görmesi girişimcilere de motivasyon ve inanç olarak geri dönüyor, zaten bir girişimci için en önemlisi de bu değil mi?  Girişimcilere destek olunması kültürünün şirketler nezdinde ülkemizde yurt dışında olduğu gibi gelişmediğini, yeni yeni bir uyanış gerçekleştiğini düşünüyorum.

Bir girişimin bir kurum veya şirket ile ilişkilerini nasıl kurması gerekir? Sizce girişim kimliği ile mi yaklaşmak doğrudur yoksa profesyonel bir görünümle mi kapıları çalmak daha doğru olur?

Burada genel geçer bir doğru yok bana göre. Aslına bakarsanız kapının nasıl çalındığından ziyade nasıl açıldığı ve içeriye girdikten sonra olayların nasıl geliştiği önemli. Biz şu an Hootsuite, Hubspot, Emmy Awards, Techcrunch, Netmarble, British Heart Foundation, Dallas Airport, Arizona University gibi dünya çapında markalarla çalışıyoruz. Sadece kapılarını çaldık ve kendilerine şu soruyu sordular; Smart Moderation’un bize bir faydası olur mu? Bu sorunun cevabı “Evet” olduğu için denediler, memnun kaldılar ve bizimle çalışmaya devam ettiler. Memnun olmasalardı da etmezlerdi. Kapıyı açan bir Start-Up dostu şirket için bu kadar basit aslında süreç.

Sizin girişim sürecinizde en büyük faydayı sağlayan kurumsal ilişkilerinizi bize aktarabilir misiniz? 

Biz girişim için yatırım almak çok önemlidir; biz şu ana kadar sadece 1 defa yatırım sürecine girdik ve StartersHub’dan yatırım aldık, halen bize her konuda destek oluyorlar. Bunun dışında Dünya’nın en önemli sosyal medya yönetim platformlarından Hootsuite ve Hubspot ile entegrasyon yaptık, ekipleri ile yakın çalışıyoruz, platform entegrasyonları bizim için büyüme anlamında önemli ilişkiler. Facebook ve Google  ile yakın ilişkiler içindeyiz, birlikte proje yapmak için görüşüyoruz, hayata geçirdiğimizde bilinirlik anlamında bizim için faydalı olacak.

Tüm girişim deneyiminiz ve geçirdiğiniz süreçleri göz önüne alarak “keşke şöyle imkanlarımız da olsaydı” veya “bunların olmasını beklerdik” dediğiniz noktalar var mı?

Smart Moderation’u ilk kurduğumuzda ürün gelişimi, yatırım süreçlerimiz ve büyüme stratejimiz ile ilgili kendimize hedefler koyduk. Şu ana kadar gerçekleştiremediğimiz herhangi bir şey olmadı, süreçlerin daha hızlı olmasını isterdik tabi ki ancak Silikon Vadisinde’ki başarılı girişimleri de incelediğinizde 7 yıl olgusunu çok net görebiliyorsunuz; ortalama 7 yıl sabırlı olmalısınız. Her girişimin evreleri var; hedeften uzaklaşmadığımız ve doğru adımları attığımız sürece başarı her daim bizim olacaktır.

Genel olarak bir kurumun / şirketin Startup Dostu olarak isimlendirilmesi için temel tanımı nasıl yaparsınız?

Bana göre Startup dostu şirket algıları açık, dinamik ve geleneksel kalıplardan sıyrılmış insanlar tarafından yönetilen, kapılarını ardına kadar açmış, denemeye hazır ve halihazırda startuplar  ile resmi olarak çalışan şirkettir.