Girişimci Kütüphanesi: “Ted Gibi Konuş”

Carmine Gallo’nun çok okunan “TED Gibi Konuşmak” isimli kitabında toplululuk önünde konuşmanın 9 sırrını TED konferanslarında yapılan konuşmaları örnek vererek anlatıyor. Bu başlıkların girişimciler için önemli olduğunu düşünerek özetledim.

Bu yıl 33. yılını kutlayan etkinlik, ülkemizde 2009 yılından beri gerçekleştiriliyor. Etkinlikte konsunda uzman 6–7 konuşmacı, konuşmalarını 18 dakikayı aşmamak kaydıyla gerçekleştiriyor. Etkinliğe katılamayanlar ise konuşmaların video çekimini Ted’in web sayfası ve YouTube kanalı üzerinden de izleyebiliyor.

Carmine Gallo, kitabını 500 TED konuşmasının analizini yapmasının ardından başarılı liderlere görüşerek yazdı. Kitapta belirttiği 9 sırrı 3 adet başlık altında topladı. Gallo, ilk olarak kalbe dokunan bir his yaratılması gerektiğini belirtti. Bu bölümde konuşanın karşısındakini ufak hikayeler eşliğinde heyecanlandırmasını ve konuşmanın karşılıklı iletişim şekline girmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra konuşmacının karşısındakine az bilinen bilgiler paylaşarak, beklenmedik hareket ve sözlerle şaşırtarak ve mizah karşısındakini gülümseterek ufuğunu genişletmesini amaçladı. Son olarak ise konuşmacının konuşması esnasında 1 konu ile ilgili en fazla 3 alt başlık ile zamanlamayı doğru ayarlamasını, konuşma esnasında görseller aracılığıla bütün duyulara hitap etmesini ve bunu yaparken de samimi bir dil kullanması gerektiğini belirtti.

Günümüzde sunum yapan kişiler için Carmino Gallo tarafından yazılan “TED Gibi Konuş” gayet ilham verici bir kitap olarak dikkat çekiyor.

Bu yazı ilk olarak Ege Can Canko tarafından yazılmış olup, Medium hesabında yayınlanmıştır.