Girişimci Dostu bir adım: Türk Mentor Hareketi – Mentor Effect

Girişim dünyasının en önemli ihtiyaçlarından birisi deneyimli ve tecrübeli liderlerin desteğini ve yardımını alabilmek. Bu sisli dünyada girişimcilerin yolu aydınlatmak için yeni bir yapılanma söz konusu.

Türk Mentor Hareketi – Mentor Effect – platformu “Yıllar boyunca kazandığımız deneyim ile Türkiye’deki girişimlerin fikir aşamasından VC aşamasına kadar olan süreçte desteğe ihtiyaçları olduklarını gözlemledik.” Diyerek kendini ifade etmeye başlıyor ve devam ediyor; ”Bölgedeki girişimcilik aktivitelerini artırmak için bu hareketimiz ile önemli bir fayda sağlamayı hedefliyoruz.”

Bağımsız ve herkese açık bir platform olan Mentor Effect’in amacı;

  • Eski ekonomideki finans kaynaklarını yeni iş modelleri ile buluşturmak
  • Yüksek hızlı büyüyen şirketler yaratmış, bu süreçlerde aktif rol almış isimleri tecrübe aktarımı ve girişimciliği destek için teşvik etmek,
  • Yüksek Etkili Mentorluk mekanizması kurmak
  • Girişimci ruhlu kurumsal çalışanları teşvik etmek,
  • Girişimcileri yüksek etkili, hızlı büyüyecek ve global düşünecek şekilde donatmak olarak sıralayabiliriz.

Ersin Pamuksüzer, Varol Civil, Hande Didem Altop, Erhan Topaç, Ebru Dorman, Yahya Uzdiyen, Murat Balcı, Zehra Öney, Cem Önce, Bora Şahinoğlu, Ömer Erkmen, Ali Servet Eyüboğlu, Zeynep Zorlu, Yaprak Özer, Barış Özistek, Deniz Devrim Cengiz, Ercüment İnanç, İbrahim Coşkuner, Baybars Altuntaş, Okan Otkueri, Mehmet Buldurgan gibi iş ve girişimcilik dünyasının önemli isimlerinden uzun bir listeye sahip organizasyonun yapısı. Öte yandan liste bu isimler ile sınırlı değil.

Organizasyonun ilk adımlarını atan isim Ersin Pamuksüzer liderliğinde geçtiğimiz günlerde pek çok önemli isim daha bir araya gelerek bu yapılanma ilk etkinliğini de gerçekleştirdi. Platformun ilk organizasyonu “Train the Trainer” programı ile 9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Programda “Yeni Ekonomiyi Anlamak” “Girişimcilik Dünyası” “Yüksek Etkili Mentorluk Sistemi Kurmak” konu başlıklarında UC Berkeley’den Industry Fellow Gigi Wang, Global Scaling Academy kurucu ortağı Jeff Abbott’un yanı sıra Türkiye Girişimcilik Ekosistemi’nden Ömer Erkmen(Melek Yatırımcı), Cem Sertoğlu(Early Bird VC), Erhan Kılıçözlü(ACT VC), Bora Yılmaz(Revo VC), Zeynep Zorlu(TRPE), Cavit Yantaç, Doğan Taşkent gibi yatırımcıların yanı sıra Ali Servet Eyüboğlu ve Buğra Kaan Ayaz gibi girişimciler ve birbirinden değerli isimler de konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimini hızlandırmak üzere mevcut paydaşların(yatırımcı, girişimci, mentor) gelişimi ve ortak bir dil ile ortak bir hedefe doğru nasıl bir yol haritası izleneceğine dair konuşmalar ve çalıştaylar ile tamamlandı.

Türk Mentor Hareketi gönüllü ve tüzel kişiliği olmayan ama tüm paydaşlara açık bir platform olarak destekçileri ile ilerliyor. StartersHub, Gedik Yatırım, Netmarble, TEB gibi güçlü destekçilerin varlığının yanı sıra yeni destekçilerin de gün geçtikçe eklendiğini hatırlatalım.

Türk Mentor Hareketi – Mentor Effect sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.