“Geleceği Yazan Kadınlar” projesinin sonuçları açıklandı

TOBB, TOBB Kadın Girişimceler Kurulu ve Turkcell işbirliğiyle organize edilen projede finale kalan 10 proje arasından seçilen 3 proje ödüllerini TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan aldı.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasında kadın girişimcilerin önemine vurgu yaparken, “Bu maya tutmuştur. Kadın girişimcilerimizin sayısı daha da artmalı” dedi.​ Hisarcıklıoğlu, kadınlara uygulama yazılımı geliştirmeyi öğretmek üzere çıkılan 6 aylık bir maratonun sonuna geldiklerine işaret ederek, 18 ildeki eğitimlere 1400 kadının katıldığını söyledi. Kursiyerlerin, yazılım ve iş planı eğitimleri sonunda tam 239 uygulama geliştirdiklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bunlardan 48’i yarı finale kaldı, 10’u ise finalde yarışmaya hak kazandı. Burada da ilk 3’e girenleri açıklıyoruz. Peşinen söylüyorum benim gözümde bütün kardeşlerim dereceye girmiştir. Eğitimlere katılan herkesi yürekten kutluyorum. Neden hepinizi kutluyorum? Çünkü herkes kazandı” dedi.Türkiye’nin zengin olmasının yolunun girişimcilikten geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizi daha zengin yarınlara taşıyacaksınız. Hem sizler zengin olacaksınız, hem ülkemizin zenginleşmesinin itici gücü olacaksınız” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, gençlerin ve  kadınların sadece bugünü değil, geleceği ifde ettiğini bildirirken, “Petrol ve doğalgazdan kıymetli hazinemiz kadınlar ve gençler. Toprağın altında değil, toprağın üstünde muazzam bir hazine yatıyor. Yazılım bilen daha çok kadın girişimci, genç girişimci çıkarmalıyız. 2007 yılında Türkiye’deki işverenlerin sadece yüzde 6’sını kadınlar oluşturuyordu. 2016 yılına geldiğimizde ise bu oran yüzde 10 oldu. 10 yıldır TOBB olarak büyük bir mücadele veriyoruz. Gerçekleşen 4 puanlık artışta TOBB Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızın emeği büyüktür. 2007 yılında kurduğumuz TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz bugün dünyanın en geniş kadın girişimci networkü haline geldi. Çok şükür görüyoruz ki, göle çaldığımız maya tuttu” diye konuştu.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise konuşmasında nüfusun yarısının kadın olmasına rağmen iş gücüne katılımda kadın sayısının yetersiz olduğunu vurguladı. Bu konuda artık uyanmak gerektiğine dikkat çeken Sabancı, kadınların gücüne inandığını anlattı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras da teknolojinin iş dünyası için bir katalizör görevi gördüğünü ifade etti. Kadınlar uygulama ve geliştirmede büyük fark yaratacaklarını belirten Aras, 1400 başvuruyla başlayan sürecin önemini dile getirdi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, artık yabancı bilmenin değil, yazılım bilmenin önemli hale geleceğini söyledi. Bütün teknolojilerin insana değer katmak için var olduğunu kaydeden Terzioğlu, kadın iş gücünün ekonomiye yeterli katkıyı yapmamasının en önemli eksiklik olduğunu dile getirdi.

6 ay süren yolculuğun sonunda finale kalan 10 proje arasından dereceye girenler ekipler düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Gökçe Demir ve Hilal Şener, Otizmo adlı projeleriyle gecenin birincilik ödülünün sahibi oldu. Otizmo adlı yazılım, giyilebilir cihaz aracılığıyla alınan sinyallerle otizm şüphesi durumunda teşhis edilmesine imkan sunuyor. İkincilik ödülünü kazanan Özden Çetin Yakın’ın uygulaması, çocukların sağlıklı ve kolay beslenebilmesi için ebeveynlere yardımcı olmayı amaçlıyor. Ayşe Nur Zengin, Evin Keleş ve Meryem Sena Kılıç’ın birlikte geliştirdikleri Yubiva adlı proje ise üçüncülük ödülünün aldı.Yubiva projesi 6-12 yaş aralığındaki işitme engelli çocuklara oyun kartları ve artırılmış gerçeklik kullanılarak işaret dili eğitimi veriyor.