Ford, iş birliği yapacağı girişimcileri Paris’te belirleyecek

Ford’un 25-26 Ekim tarihlerinde Paris’te düzenleyeceği “Ford Sync AppLink Paris Hackathon” finali ile geleceğin araç içi teknolojilerini geliştirecek girişimleri seçecek ve bu girişimler Ford ile çalışma ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştirme şansını yakalayacak.

Ön elemeleri Amsterdam, Berlin, İstanbul, Londra, Paris, Stockholm, Tel Aviv ve Viyana şehirlerinde gerçekleştirilecek etkinliğin Paris’teki finalinde; araç içi mobilite çözümleri geliştirmeye odaklı start-up şirketlere 30.000 Euro para ödül ile birlikte Ford ile iş birliği yapma fırsatı da sunulacak. Etkinlikte, geliştirdikleri yazılım ve uygulamalarıyla ülkemizden ön elemeleri geçmeyi başaran 4 start-up katılacak.

Ford Otosan İnovasyon Müdürü Efe Erdem’in“start-up mentoru” olarak Paris’e davet edildiği etkinlikte Ford’un Bağlantılı Araç Hizmetleri ve İş Geliştirme biriminin start-up’lar ile bir araya gelmesine ve iş birlikleri geliştirmesine öncülük edecek. Start-up’ların geliştirdikleri uygulamaları, Ford araç sahiplerinin sürüş keyfini daha güvenli bir şekilde yaşamasına yardımcı olan araç içi multimedya sistemi “Ford SYNC” teknolojisi ile uyumlu hale getirmeleri ve bu teknoloji ile donatılmış Ford araçlarda sunma imkanı sağlayacak. Ön elemeyi geçmeyi başaran start-up’ların geliştirdikleri uygulamalar, Ford donanımlarını kullanarak test etme, bire bir mentorluk oturumlarından yararlanma, odak gruplarında gerçek müşterilere erişme ve konseptlerini daha da geliştirmek için doğrudan Ford mühendisleriyle çalışma fırsatı bulacak.

Finale kalmayı başaran etkinliğine Türkiye’den gelen başvurular, Ford’un Bağlantılı Araç Hizmetleri ve İş Geliştirme birimi yöneticisi Scott Lyons’ın başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildi. 20 Temmuz’da Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul ön elemelerinde, jüri sesli kitap sağlayıcısı “Seslenen Kitap”, araç verileri işleyicisi “Arverus” ve “DriveBuddy”, online yol yardım hizmeti “Webçek” start-up’larının, Paris’teki finale katılmaya hak kazandığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Berlin’de düzenlenen “Ford SYNC AppLink Mobility Challenge” etkinliğinin devamı niteliğindeki “Ford Sync AppLink Paris Hackathon”, sürücülere sürüş esnasında mobil uygulamalarla ‘bağlantılı sürüş’ deneyimi sunmaya yardımcı olacak uygulamalar geliştirmeyi hedefliyor. Bu etkinliği kazanan start-up’lar 26 Ekim’de Eyfel Kulesi’nden duyurulacak.