Facebook’un ilham veren kadın girişimcileri arasında bir Türk kadın girişimci de yer aldı

Çocukların eğlenirken öğrenmelerini hedefleyen Pakolino Aktivite Kutuları isimli girişimin kurucusu Pınar Gül Ramsay, Facebook’un Türkiye’de de hayata geçirdiği kadın girişimcilere yönelik başlattığı küresel projesi #SheMeansBusiness kapsamında örnek gösterilen Türk kadın girişimciler arasında yer aldı.

Facebook’un kendi işlerini kuran ve yeni girişimci olmak isteyen kadınları desteklemek üzere başlattığı kapsamlı küresel projesi #SheMeansBusiness’ın lansman toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Çocuklara yönelik eğitici/eğlendirici aktivite kutuları markası Pakolino’nun kurucusu Pınar Gül Ramsay da Facebook’un Türkiye’de örnek gösterdiği 20 kadın girişimci arasında yer aldı.

Projenin Türkiye ayağını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile iş birliği içinde yürütmeye hazırlanan Facebook, önümüzdeki 1 sene boyunca Türkiye’nin on farklı şehrinde beş binin üzerinde kadın girişimciye işlerini büyütmek için Facebook ve Instagram’dan nasıl faydalanabilecekleri konusunda eğitim verecek.

Etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’deki kadın girişimici potansiyeline dikkat çeken Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, “Kadınların başarısının sosyal ve ekonomik büyümenin güçlenmesi açısında büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler için Türkiye’de büyük bir potansiyel var. Bu yüzden TOBB iş birliği ile Türkiye’de daha fazla kadın girişimciye ilham vermek için #SheMeansBusiness projesini hayata geçiriyoruz” dedi.

Pınar Gül Ramsay: “Facebook ve Instagram, üye sayımızı artırdı”

Her ay, 3-7 yaş grubu çocuklar için yeni ve sürpriz bir temaya ait, pedagog onaylı  3 farklı aktivite, gerekli tüm malzemeler ve tema dergisinden oluşan kutuyu ücretsiz kargoyla üyelerinin kapısına teslim edilen Pakolino, çocukların oynarken öğrenmesini hedefliyor.

Pakolino’yu kurarken en büyük motivasyonunun bir rol model olmaya çalıştığı kızı olduğunu belirten Pınar Gül Ramsay, ailelerin çocuklarını tüketici değil yaratıcı bireyler olmak üzere yönlendirmesi gerektiğine inandığını dile getiriyor. Öte yandan, başlıca hedeflerinin aktivite kutularının satışını artırmak olmadığına vurgu yapan Ramsay, Pakolino’yu mümkün olduğunca çok aileye tanıtmanın yanı sıra, çocuk gelişimi üzerine uzman görüşlerine ve ‘Kendin Yap!’ fikirlerine yer verdiğimiz iletişim kanallarımızla anne babalar için güvenilir bir bilgi kaynağı olmayı da eşit derecede önemsiyoruz” diyor.

Türkiye’de pek yaygın olmayan üyelik sistemiyle dağıtılan çocuk aktivite kutuları fikrini hayata geçirirken Facebook ve Instagram kanallarını etkin bir şekilde kullanmaya özen gösterdiklerini söyleyen Ramsay, “Facebook ve ardından Instagram üzerinden etkili çeşitlendirme ve hedefleme yaparak, üye sayımızı hızlı bir şekilde artırmayı başardık. Pazarlama bütçemizi ölçülebilir ve ölçeklendirilebilir şekilde kullanmak, bir start up olarak bizim için her zaman önemliydi. Bu anlamda Facebook ve Instagram gerçekten en verimli kanallar oldu. Üyelik sistemiyle çalıştığımız için topluluk yönetimi bizim için öncelikli bir konu. Hem kendi, hem de üyelerimizin paylaşımlarına yer verdiğimiz sosyal medya hesaplarımızla üyelerimizle en sıcak iletişimi burada kurabiliyor ve gerçek bir aile oluyoruz” diyerek Facebook ve Instagram’ın iş hacmini büyütme noktasında ne kadar kilit bir rol oynadığının altını çiziyor.