Ege Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Bölümü’ne KOSGEB’den destek

Türkiye’deki teknoloji tabanlı büyüme hedefine destek olabilmek adına, Ege Üniversitesi’nde Girişimcilik ve Yenilikçilik bölümü açıldı. 

Ege Üniversitesi‘nde hayata geçirilen Girişimcilik ve Yenilikçilik bölümünden başarıyla mezun olan öğrenciler, aynı zamanda KOSGEB Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanacaklar. Bunun yanı sıra bir işletme kurma durumunda da KOSGEB tarafından, bir kısmı geri ödemesiz olacak şekilde 100 bin TL tutarında da maddi destek alabilecekler.

2015 yılından bu yana yaklaşık 697 farklı bölümde eğitim gören öğrencinin, girişimcilik, inovasyon, Ar-Ge, fikri mülkiyet hakları gibi pek çok konu hakkında bilgi almasını sağlayan bölüm, artık KOSGEB desteğiyle yoluna devam edecek.

Ege Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ifadelerini şu şekilde belirtti:

“Ege Üniversitesi sadece bugünü değil, yarını da düşünüyor. Türkiye’nin büyümesi ve geleceği, yenilikçi ve teknoloji uyumlu girişimlere ne kadar yatırım yaptığıyla doğrudan ilgili. Sadece ucuz işgücü ve fason üretimle istenilen ekonomik büyümeye ulaşamayız. O yüzden de Ege Üniversitesi olarak hedefimiz, yenilikçi ve girişimci kapasitesini artıran ve teknolojiyle uyumlu hale getiren bir üniversite olmak. Bunu da, bugünden öğrencilerimizi bu bakış açısıyla yetiştirmekle sağlayacağımıza inanıyoruz. Ege Üniversitesi’ne giren ve girişimci olmak isteyen öğrencilerimizin de mezun olup şirket kurana kadar ki her aşamada yanında olmak için çabalıyoruz. En temelde hedefimiz ise iş arayan mezunlar değil, yenilikçi fikirleriyle kendi iş alanını oluşturan girişimci mezunlar vermek.”

Ege Üniversitesi’nde açılan Girişimcilik ve Yenilikçilik bölümü alanında uzman birçok akademisyeni de barındırmakta. Bölüm danışma kurulunda yer alan, Minnesota Üniversitesi’nden Prof. Dr. Shaker Zahra gibi sektörde ismine çok sık rastlanan önemli kişiler eşliğinde, öğrenciler girişimcilik ekosistemini tanırken, eğitim sürelerince ve sonrasında da yenilikçi fikirleriyle bu ekosistemi genişletmeye devam edecekler.

Ege Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdal Temel bölüm hakkında da bazı bilgiler verdi:

“Eğitim süresinde bir iş fikri geliştiren öğrenciler EBİLTEM-TTO tarafından sadece Ege Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri için geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen meristemEGE Girişimcilik Eğitimi’ne yönlendiriliyor. Bu süreci de başarıyla tamamlayanlar verilen iş planı hazırlama desteği ve mentörlük eğitiminden sonra TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programına yönlendiriliyor. Başarılı olanlar TÜBİTAK’ın 150 bin TLlik girişim desteğini almaya hak kazanıyor. Bu desteği alanlar nüvEGE Kuluçka Merkezinde şirket kurup yine Ege Üniversitesi’nin Protelye Tasarım Merkezi’nde endüstriyel tasarımcılar eşliğinde fikirlerini prototip bir ürün haline getiriyor. Tüm bu süreçleri EBİLTEM-TTO tarafından oluşturulan MentörSEA mentörleri desteğinde tamamlayan girişimciler, Ege Üniversitesi Teknoparkta bir teknoloji şirketi olarak yer alıyor.”