Dünyanın önde gelen startup dostu şehirleri

Startup denilince akla sadece Silikon Vadisinin geldiği zamanlar geçmişte kaldı. New York, Los Angeles, Boston, Tel Aviv ve hatta Londra, dünyanın en ünlü vadisine kafa tutuyor; dünyayı değiştirecek yeni girişimlerin hayata geçmesinde önemli rol oynuyor.

Silikon Vadisi ve San Francisco Körfezi bölgesi, bugüne kadar çok önemli teknoloji girişimlerinin hayata geçmesinde pay sahibi oldu. Apple, Intel, Google, Facebook ve Twitter gibi dev isimlerin ilk adımlarını attıkları bu verimli toprakların yeni rakipleri var artık. San Francisco dışında yer alan ve birçok sıra dışı startup’a ev sahipliği yapan şehirler bu oyunda ben de varım diyor.

Startup dostu şehirler mercek altında

Compass tarafından hazırlanan “Startup Genome Project” isimli raporda, dünyanın önde gelen startup dostu ​​şehirleri için yeni bir sıralama yapıldı. Rapor; 11 bin küresel startup’tan gelen verilere, dünya genelinde iki yüzden fazla girişimci ile yapılan röportajlara ve ayrıca Crunchbase ve benzeri kaynaklardan elde edilen bilgilere dayanıyor.

Dünyanın önde gelen startup ekosistemlerini gözler önüne seren araştırma; startup’ların kabiliyetleri, çalışanlarının bilgi düzeyleri, başlarındaki girişimcilerin genel durumları ve firmaların başlangıç sermayesi gibi temeller üzerine oluşturulmuş. Şirketlerin altyapısını meydana getiren tüm değerlerin analiz edildiği araştırmada, dünyanın önde gelen startup ekosistemleri ortaya çıkarılmış.

Not: Dil engelleri nedeniyle Çin, Tayvan, Japonya veya Güney Kore’deki şehirleri değerlendirmek için yeterli veri toplanılamamış.

Compass tarafından hazırlanan rapora göre dünyanın önde gelen startup dostu şehirleri şu şekilde:

Tahmin edileceği üzere Silikon Vadisi ilk sırada yer alıyor ama listenin geri kalan şehirlerini incelediğimizde ekosistemdeki değişiklileri de görme imkanına kavuşuyoruz. 2012 yılında yapılan aynı araştırmada, New York beşinci sırada yer alırken, şimdilerde ikinci sıraya yükseldiğini görüyoruz. Los Angeles’ın üçüncü olması normal karşılanabilir ama daha önce ilk sıralarda bulunan Boston’ın dördüncülüğe düşmesi uzmanları da şaşırttı. Fazlasıyla rağbet gören ve yüksek teknolojili startup’ların kümelendiği “Route 128” oluşumu ile Boston’ın ikinci sırada yer alması bekleniyordu ama bu olmadı. Genel tabloya göre ilk dört sırayı ele geçiren ABD’nin şehirlerini, yedinci sıradaki Chicago, sekizinci sıradaki Seattle ve on dördüncü sıradaki Austin izledi.

Tel Aviv’in yükselişi dikkat çekiyor

ABD’yi bir kenara bırakıp diğer ülkelere baktığımızda ise Tel Aviv’in belirgin bir yükseliş elde ettiğine şahit oluyoruz. ABD’li dev rakiplerinin ardından beşinci sıraya yerleşen Tel Aviv’i, FinTech ekosisteminin merkezi olarak gösterilen Londra takip ediyor. Almanya’nın başkenti Berlin dokuzuncu sırada yer alırken, FinTech konusunda Londra ile dirsek temasında olan Singapur onuncu sırada yer alıyor.

Silikon Vadisi’ni bir kenara bıraksak bile dünyanın önde gelen startup dostu şehirlerinin yarısının ABD ve Kanada’da olduğunu görüyoruz. Öte yandan Tel Aviv, Singapur ve Sao Paulo’nun yükselişi dikkat çekerken, Hindistan’ın Silikon Vadisi olarak tabir edilen Bangalore gibi nispeten yeni oluşan startup dostu şehrin de yükselişi göz ardı edilmemeli.

Raporda ayrıca, Silikon Vadisi dışında kalan şehirlerin çok hızlı bir yükseliş trendi yakaladıklarına dikkat çekiliyor. ABD dışı startup dostu şehirlerin hızlı biçimde yükseldiklerinin vurgulandığı raporda, Bangalore ve Singapur gibi şehirlerin yükselişlerinin de altı çiziliyor. Öte yandan Amsterdam, Paris, Chicago ve Berlin’i de önemli şehirler arasında gösteren raporda, bu şehirlerdeki büyüme oranlarının dikkate alınması gerektiği belirtiliyor. Yüksek teknolojiden çok, finansal merkez olmaları ile dikkat çeken New York ve Londra gibi şehirlerin yeni startup ve inovasyon merkezlerine ev sahipliği yapmaya başlamalarının da önemine vurgu yapılıyor.